Wymagania odnośnie opakowań w przemyśle farmaceutycznym

Wymagania odnośnie opakowań w przemyśle farmaceutycznym

Branża farmaceutyczna należy do jednej z najbardziej wymagających. Obwarowana jest w końcu wieloma artykułami prawnymi. Sprawia to, że specyfika działania w tej branży znacząco różni się od innych. Wysokie wymagania sprawiają, że również producenci opakowań mają bardzo utrudnione zadanie. W tym artykule postaramy się zatem przyjrzeć jak prezentują się obecne wymagania odnośnie opakowań w przemyśle farmaceutycznym.

opakowania farmaceutyczne
opakowania farmaceutyczne

Jak zapewne wiecie opakowania farmaceutyczne muszą spełniać liczne funkcje. Wszystko zależy stricte od ich przeznaczenia. Na początek skupimy się na opakowaniach jednostkowych. Zupełnie inne aspekty będą miały znaczenie w przypadku opakowań na receptę a inne w przypadku opakowań różnego rodzaju suplementów czy też produktów farmaceutycznych do których nie jest wymaganie posiadanie recepty (OTC).

Jak łatwo się domyślić w przypadku tych drugich opakowanie stanowi zarówno narzędzie marketingowe jak i sprzedażowe. Przez ten fakt opakowanie tego rodzaju produktów farmaceutycznych może wyróżniać się jaskrawą barwą czy też różnego rodzaju przetłoczeniami. Głównym zadaniem tego rodzaju opakowań jest przyciągnięcie uwagi klienta. Są one w końcu reklamowane w telewizji czy też prasie i mają za zadanie przekonać klienta, że pomogą mu z jego problemem.

Opakowanie leku stanowi też jego integralną część. Potwierdza to Polskie Prawo Farmaceutyczne. Według jego wytycznych dopuszczenie danego produktu do obrotu jednocześnie oznacza pełne zatwierdzenie jego opakowania wraz z oznakowaniem.

Co ciekawe opakowania farmaceutyczne różnią się też znacząco pod względem kształtów jak i użytych materiałów. W poczet opakowań farmaceutycznych zaliczyć można bowiem opakowania takie jak torebki i taśmy, butelki tworzywowe, pojemniki wraz z akcesoriami do zamknięcia. Pod względem materiałowym podział prezentuje się następująco – papier i tektura, tworzywa sztuczne oraz szkło i metal.

Na naszym rodzimym rynku dominują opakowania z tworzyw sztucznych jak i tektury.

Warto jeszcze wspomnieć o podziale na opakowania bezpośrednie mające kontakt z danym produktem leczniczym jak i te pośrednie, czyli takie które nie stykają się bezpośrednio z produktem ( chodzi tutaj o opakowania jednostkowe )

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *