Skup brylantów – co bierze się pod uwagę przy wycenie?

Skup brylantów pollabo cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów. Nie można się temu dziwić, bo przecież ceny brylantów mogą rozpalać wyobraźnię. Dobrze jest więc zastanowić się, co rzeczywiście wpływa na ich wycenę i ostateczną kwotę zaproponowaną klientowi. O czym warto wiedzieć, zanim jeszcze odwiedzi się skup brylantów?

Szlif brylantu co go wyróżnia- cut

W przypadku brylantów ogromną rolę odgrywa rodzaj i jakość jego oszlifowania. Brylant bez szlifów to po prostu diament. Nie każdy skup brylantów przyjmuje ten rodzaj kamieni. W końcu potrzebują one jeszcze sporo pracy, która może podnieść ich wartość i wpłynąć na przydatność do wykorzystania w jubilerstwie. Szlifowanie diamentów jest bardzo trudne i wymaga odpowiednich narzędzi i kunsztu. Dlatego też przy wycenie jakość wykonanego szlifu ma ogromny wpływ na ostateczną cenę. Im jest on bardziej nowoczesny, skomplikowany i równocześnie wykonany dobrze, tym lepszą cenę można osiągnąć.

Waga brylantu – Carat

Każdy brylant wkłada się na szalkę wagi jubilerskiej. Dzięki temu można poznać jego wagę z bardzo dużą dokładnością. Im jest ona większa, tym sam kamień może być cenniejszy. Trzeba jednak pamiętać, że sama waga to za mało. Każdy skup brylantów weźmie też pod uwagę jakość kamienia. Fakt, że jest on ciężki, nie będzie dużą zaletą, jeśli sam brylant będzie miał potężną skazę lub bardzo źle wykonany szlif.

Czystość brylantów – clarity

Najlepszej jakości są brylanty czyste – wewnętrznie doskonałe, czyli bez żadnej skazy. Są one oznaczane skrótem IF. Takie kamienie są prawdziwą rzadkością. Częściej można spotkać brylanty o minimalnych inkluzjach, ale one tez nie są bardzo popularne. Można jednak śmiało powiedzieć, że im wyższa czystość brylantu, tym wyższa będzie jego cena.

Kolor brylantu- colour

Wbrew temu, co często myśli się o brylantach, nie zawsze są one przejrzyste. Zdarzają się okazy kolorowe np. różowe lub błękitne. Skup brylantów z pewnością doceni okaz w rzadkim odcieniu i zaproponuje za niego adekwatną cenę. Najwyższą cenę osiągają kamienie, jakie najtrudniej jest spotkać w przyrodzie. Najmniej cenne barwy oznaczane są literką Z. Oczywiście fakt, że są one najniżej wyceniane, wcale nie oznacza, że są one tanie. Brylanty to świetna forma inwestycji i zamrażania kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *