Pokrowce na materace – jak wybrać odpowiednie

Pokrowce na materace – czy są nam potrzebne i jak wybrać odpowiedni?

Kupując materac większość klientów zwraca uwagę na jego twardość, rodzaj (piankowy, kieszeniowy), surowiec z którego jest wykonany (pianka, lateks), ale często umyka nam kwestia pokrowca. Odpowiedni wybór materaca zapewni nam, przy połączeniu z dobrym łóżkiem, komfortowy sen. Zostawmy więc dziś temat wyboru łóżka i materaca i zajmijmy się tym, jakie pokrowce na materace wybrać.

 

Po co mi pokrowiec, przecież to nie ma znaczenia na czym śpię.

Zacznijmy od tego, czy pokrowiec jest nam potrzebny do przyjemnego i bezproblemowego snu. Opinie wśród użytkowników materacy są podzielone. Jedni twierdzą, że przecież zakładają już prześcieradło więc po co im pokrowiec? Drudzy natomiast bronią używania pokrowców na materace, twierdząc, że zwiększają higienę w otoczeniu naszego snu i stabilizują nasz wypoczynek. Obie strony mają nieco racji, ale jak zwykle prawda leży po środku. Pokrowiec jest więc nam potrzebny do zachowania odpowiedniej higieny, a do tego nowoczesne pokrowce są wyposażone w dodatki, zwiększające komfort snu. Trzeba też wspomnieć, że pokrowiec to must have dla alergików i osób o słabym zdrowiu, ponieważ stanowią ochronę antybakteryjną i antyalergiczną. Przyjrzyjmy się teraz czym kierować się przy wyborze pokrowca i o czym należy pamiętać.

 

Pokrowce na materace

Podstawowe zasady, które należy zachować wybierając, pokrowce na materace.

  1. Układ pokrowca, jego zamka oraz pranie

Należy sprawdzić układ pokrowca, który chcemy zakupić. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na układ zamków (górne, boczne, obwodowe). Zamki górne i boczne są mniej wygodne niż zamki obwodowe, które z kolei pozwalają na łatwe zdejmowanie pokrowca z materaca. Należy też zerknąć, czy pokrowiec można rozkładać na mniejsze części i prać osobno i dodatkowo czy można go prać w wysokich, czy niskich temperaturach (zalecamy pokrowce, które pierzemy w minimum 60 stopniach).

 

  1. Materiał , z którego uszyto pokrowiec.

O ile w kwestii użytkowej i „konserwacyjnej” najważniejszy jest układ, to w kwestiach antyalergicznej i antybakteryjnej najważniejszy jest materiał z jakiego uszyto pokrowiec. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest wykonanie pokrowca z materiału przepuszczającego łatwo powietrze i równocześnie miłego w dotyku. Dodatkowo warto by pokrowiec nie był pikowany (szczególnie dla osób z reumatyzmem), ponieważ łatwiej dopasowuje się do kształtu kręgosłupa użytkownika.

 

  1. Zastosowanie pianki termoelastycznej i dodatków antyalergicznych.

Pianka termoelastyczna także może przydać się w wybranym przez nas pokrowcu. Materace zaopatrzone w taki pokrowiec, zachowują wewnętrzną suchość oraz hamują rozwój bakterii i drobnoustrojów. Producenci pokrowców stosują również wiele innych sposobów na wyeliminowanie drobnoustrojów i bakterii – szczególnie tych wywołujących alergię. Jednym z najczęstszych remediów antybakteryjnych jest wzbogacenie pokrowców materacy jonami srebra, czy impregnowanie ich probiotykami.

 

Mamy nadzieję, że trzy krótkie porady, które przedstawiliśmy w artykule, pomogą wam odpowiednio dobrać pokrowce na materace.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *