Od czego zależy cena kamieni szlachetnych?

Od czego zależy cena kamieni szlachetnych?

Aby móc mówić o jakimś kamieniu iż jest on szlachetny musi on spełnić kilkanaście warunków. Dotyczą one pewnych właściwości chemicznych jak i fizycznych. Najważniejsze są cztery parametry. To właśnie za ich pomocą opisuje się wszelkie kamienie szlachetne takie jak brylant czy diament. Regułę na podstawie której określa się poszczególne parametry często nazywa się ,,4C”. W poniższej publikacji przyjrzymy się jej bliżej i postaramy wyjaśnić wam od czego zależy cena kamieni szlachetnych.

Od czego zależy cena kamieni szlachetnych
Od czego zależy cena kamieni szlachetnych

Pierwszym parametrem na którym należy się skupić jest kolor i barwa danego kamienia szlachetnego. Kolor określa się na podstawie ustandaryzowanej skali. Przyjmuje się zatem, że idealny diament będzie całkowicie bezbarwny. Spotkanie takiego okazu jest jednak niezwykle rzadkie. Kamienie takiego typu otrzymują oznaczenie z literką D. Natomiast diamenty o przyciemnionej barwie znajdujące się na drugiej stronie skali posiadają oznaczenie ,,Z”

Innym parametrem jest masa kamienia szlachetnego wyrażona w caratach. W przyrodzie dużo trudniej spotkać diamenty o pokaźnych rozmiarach. W związku z tym te okazy które mogą pochwalić się większą masą w karatach będą dużo cenniejsze podczas sprzedaży na rynku. Warto tutaj też zaznaczyć, że masa wyrażona w karatach metrycznych nie ma nic wspólnego z karatami za pomocą których określa się próbę złota.

Następnym parametrem jest czystość. Chodzi tutaj o występowanie w diamencie cech wewnętrznych  czyli inkluzji oraz skaz czyli cech zewnętrznych. Czystość ma duże znaczenie pod względem tego jak załamuje się światło które pada na dany kamień szlachetny. Oczywiście im mniej skaz i inkluzji tym większa będzie wartość danego kamienia szlachetnego.

Ostatnim parametrem z kategorii 4C jest szlif diamentu. Poprzez odpowiednie szlifowanie diamentu można uzyskać kamień o praktycznie dowolnym kształcie. Najbardziej ceniony jest jednak szlif brylantowy.

Tak więc resumując wszystkie cztery wspomniane wyżej parametry mają przełożenie na finalną cenę kamieni szlachetnych. Warto tutaj dodać, że kamienie o najbardziej wyśrubowanych parametrach z całą pewnością nie będą nigdy tracić na wartości ze względu

Parametry brylantów a ich ceny

O ile w przypadku inwestycji w złoto największy wpływ na cenę mają kursy złota na światowych giełdach, o tyle w przypadku brylantów, wartość jest uzależniona przede wszystkim od ich indywidualnych cech. Stale rosnące zapotrzebowanie na diamenty, wynikające między innymi z dynamicznego bogacenia się wielu narodów i nienadążającym za podażą popytem, skutecznie przyciąga uwagę inwestorów poszukujących alternatywy dla inwestycji giełdowych. Diamenty, podobnie jak metale szlachetne, pozwalają skutecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny i istotnie zmniejszyć ekspozycję na ryzyko w przypadku niekorzystnych wydarzeń polityczno-gospodarczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *