Niestandardowe sposoby na ogrzewanie domu

Niestandardowe sposoby na ogrzewanie domu

Już wkrótce do naszego kraju zawita jesień a wraz z nią rozpocznie się sezon grzewczy. Z tego względu zastonowimy się czy aby ogrzać mieszkanie w naszym domu musi znaleźć się centralne ogrzewanie i grzejniki. Jak się okazuje niekoniecznie. Jak się okazuje grzać nasz dom mogą zarówno ściany, strop, podłoga czy też wdmuchiwane do pomieszczenia powietrze. Tradycyjny kocioł grzewczy może zastąpić też na przykład słońce. Tak więc mamy tutaj do wyboru ogrzewanie nadmuchowe, fundamentową płytę grzewczą czy też kolektory słoneczne do wyboru. Wszystkie te omawiane techniki to niestandardowe sposoby na ogrzewanie domu.

ogrzewanie domu
ogrzewanie domu

Obecnie centralne ogrzewanie  i tradycyjne grzejniki konwekcyjne to standard grzewczy w polskich domach. Nie ma się co dziwić takiej sytuacji. Grzejniki są stosunkowo tanie o czym świadczą chociażby ceny w sklepach takich jak https://dudik.pl

Sprawia to, że cały koszt wdrożenia instalacji nie jest aż tak obciążający dla portfela i domowego budżetu. Ponadto coraz częściej w polskich domach można spotkać się z kominkiem, który oprócz funkcji estetycznej ma też pełnić funkcję grzewczą. Coraz częściej na dach domostw w Polsce można też spotkać kolektory słoneczne wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej.

Dla tych którzy jednak nie boją się podążać za nowymi metodami omówimy teraz alternatywne metody grzewcze. Ich wybór mimo większych kosztów początkowych może pozwolić nam w dłuższej perspektywie zaoszczędzić znacznie więcej na eksploatacji.

Zacznijmy zatem od ogrzewania ściennego i fazowego, które należy do meto grzewczych płaszczyznowych. Zaletą takich systemów jest możliwość osiągnięcia dużo wyższej mocy grzewczej na jednostkę powierzchni w stosunku do chociażby ogrzewania podłogowego.

Innym sposobem jest inwestycja w ogrzewanie nadmuchowe. W tym przypadku źródłem ciepła jest urządzenie z wymiennikiem ciepła, które to umożliwia podgrzanie wody za pośrednictwem przepuszczonego tam powietrza. Pod względem kosztów eksploatacji takie rozwiązanie może stać się bardzo opłacalne jeżeli połączymy ją z pompą ciepła.

Alternatywą może być też wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji prądu i za ich pośrednictwem zredukowanie kosztów ogrzewania w formie elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *