Najważniejsze informacje na temat diamentów

Najważniejsze informacje na temat diamentów

Biżuteria to już nie odłączy element wizerunku niemal każdej kobiety. Dobrze dobrana i dopasowana potrafi nadać każdej stylizacji wyjątkowego charakteru. Wśród biżuteryjnych ozdób za najbardziej pożądane uważane są te ozdobione diamentami. Jak się jednak okazuje diament diamentowi nie równy. W tym artykule skupimy się zatem na zaprezentowaniu jakie są najważniejsze informacje na temat diamentów o których powinniście wiedzieć przed zakupem.

Najważniejsze informacje na temat diamentów
Najważniejsze informacje na temat diamentów

Zacznijmy zatem od tego, iż diament uważany jest za najtwardszy minerał jaki obecnie występuje w naturze. W skali twardości zajmuje on najwyższe miejsce. Sama nazwa również nawiązuje do jego właściwości i oznacza z języka greckiego ,,niezniszczalny”.

Do określenia z jakim rodzajem diamentu mamy do czynienia stosuje się cztery charakterystyki. Jest to jednostka ich masy, barwa, czystość jak i rodzaj szlifu. Te cztery składowe mają wpływ na ostateczną ocenę kamienia szlachetnego i jego cenę.

Parametry określające diament

Zacznijmy zatem od pierwszego parametru czyli masy diamentu. Do jej ustalenia stosuje się miarę wagi o nazwie Karat. Od początku XX wieku masę kamieni szlachetnych podaje się w karatach metrycznych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Jeden karat odpowiada 200 mg. Im większa jest zatem masa kamienia szlachetnego tym większa będzie również jego wartość.

Kolejnym czynnikiem mającym przełożenie na ocenę diamentu jest jego barwa. Do jej określenia używa się specjalnej skali. Perfekcyjny diament powinien być zatem całkowicie bezbarwny i w takiej sytuacji oznacza się go literą D. Im kamień ma w sobie więcej białej barwy tym niższa będzie jego wartość. Skala ta rozciąga się od litery D ( czyli wyjątkowa biel ) aż do litery Z ( barwa lekko przyciemniona ).

Następnym czynnikiem jest czystość brylantu. Każdy diament posiada cechy wewnętrzne które nazywane są inkluzjami oraz cechy zewnętrzne które potocznie nazywa się skazami. Przyjmuje się, że im mniej inkluzji posiada dany kamień szlachetny tym staje się cenniejszy.

Ostatnim czynnikiem używanym do określenia diamentów jest szlif. I tak surowy diament bez szlifu jest matowy i nie ma połysku. Dopiero odpowiednia obróbka sprawia, że możemy dostrzec jego brylancję. Zjawisko to powstaje w skutek wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych i odbicia światła od zewnętrznych powierzchni.

Zbyt płaski szlif może doprowadzić do tego iż światło wydostawać się będzie jedynie przez dolną część diamentu wpływając na jego matowienie. Natomiast zbyt głębokie cięcie sprawi, że światło rozchodzić będzie się niepotrzebnie na boki i diament zaciemnieje.

Optymalnym uważa się szlif  brylantowy który to powinien zawierać 56 faset oraz taflę. Tak oszlifowany kamień widziany jest jako okrągły. Jeżeli szukają Państwo kogoś kto pomoże wam przeanalizować wszystkie cechy diamentu to najlepiej udać się do specjalistycznego laboratorium gemmologicznego – http://www.pollabo.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *