Najlepsze rośliny do stworzenia żywopłotu

Najlepsze rośliny do stworzenia żywopłotu

Żywopłot to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie naturalnej bariery w naszym ogrodzie. Elegancko przystrzyżone rośliny chronią posesję, ochraniają nas przed wiatrem oraz pozwalają podzielić przestrzeń na mniejsze sekcje. W tym artykule omówimy zatem najlepsze rośliny do stworzenia żywopłotu.

Najlepsze rośliny do stworzenia żywopłotu
Najlepsze rośliny do stworzenia żywopłotu

Podstawową zaletą żywopłotu jest ich funkcja ozdobna i ochronna. Jeżeli zostanie on wykonany z odpowiednich roślin to będzie mógł zachwycać urodą przez niemal cały rok. Dodatkowo żywopłot to też naturalne schronienie dla różnego rodzaju ptaków które są wielką pomocą w walce z różnego rodzaju szkodnikami.

Jednak aby żywopłot spełniał swoją prawidłową funkcję to musi być stworzony z odpowiednich roślin. Źle dobrane mogą powodować jałowienie gleby i zamiast oczekiwanego rezultatu przyniosą odwrotny do zakładanego.

Przyjrzyjmy się zatem najbardziej odpowiednim roślinom do budowy żywopłotu. Na początek będzie to buk zwyczajny. Nadaje się on idealnie do tworzenia wysokich żywopłotów o wysokości nawet do pięciu metrów. Za sprawą swojej zmienności sezonowej wprowadzi też do ogrodu bardzo dużo urozmaicenia. Na jesień liście staję się bowiem żółte lub czerwonobrązowe a zimą przyciąga uwagę stalowoszarymi gałęziami.

Innym typem rośliny która sprawdzi się jako żywopłot jest ligustr pospolity. W naturalnym stanie nie jawi się on jednak jako atrakcyjna roślina. Dopiero jej przycięcie sprawia, że przybiera ona zachwycający kształt. Pozwala ona stworzyć żywopłot o wysokości do trzech metrów a poprzez gęsty układ gałęzi znakomicie pełni też funkcję ochrony przed wiatrem.

Kolejną rośliną wartą wzmianki jest cis pośredni Hicksii. Jest to kolumnowa odmiana cisa pośredniego, która zachwyca swoim wizualnym aspektem. Najczęściej cis pośredni Hicksii może osiągać wzrost do trzech metrów. Odznacza się on wyprostowanymi ku górze pędami a jego struktura korony jest niezwykle zwarta. Cis hicksii ma krótkie ale nie kujące igły o o pięknej, zielonej barwie. Dodatkowy element wizualny dodają pojawiające się na nim w okolicy kwietnia kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *