Najbardziej utytułowani żużlowcy na świecie

Najbardziej utytułowani żużlowcy na świecie

Blisko sto lat temu bo w 1936 roku na stadionie w Wembley odbyły się pierwsze zawody o tytuł żużlowego mistrza świata. Natomiast kilka lat wcześniej, a dokładniej mówiąc to od 1929 roku miały miejsce nieoficjalne zawody o takim charakterze który kryły się pod nazwą ,,Star Championship”.  Nie są one uznawane ponieważ w tamtym czasie Międzynarodowa Federacja Motocyklowa nie podjęła się patronatu nad tą imprezą. Jak zatem widzicie na przestrzeni lat odbyła się już całkiem pokaźna ilość tego rodzaju zawodów. Kto jednak jest najbardziej utytułowanym żużlowcem na przestrzeni tylu lat? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule i przedstawić wam kim są najbardziej utytułowani żużlowcy na świecie.

żużel sport
żużel sport

Na samym początku garść historii. Otóż pierwsze indywidualne mistrzostwa poprzedzone zostały eliminacjami w których to zawodnicy zdobywali punkty, które następnie były doliczane do ich puli w finałowych zawodach. Ten bardzo skomplikowany system sprawiał, że zawody te nie były do końca przejrzyste i zrozumiałe dla mniej wtajemniczonych kibiców. Zdobyte bowiem w drodze do finału punkty były wyrażone procentowo a następnie dzielone przez siedem i zaokrąglane. Taki system doprowadzał do dość patologicznych sytuacji gdzie zawodnicy którzy w finale zdobywali pierwsze miejsce, ostatecznie i tak nie mogli stanąć na najwyższym stopniu podium.

Na przestrzeni lat jednak dyscyplina jaką jest żużel dość mocno się rozwinęła i zmienił się też sam sposób punktacji. Co ważne na początku lat 60 skończyła się też era rozgrywania zawodów mistrzostw świata wyłącznie na Wembley. Szwedzkiemu Malmoe przypadł zaszczyt przeprowadzenia pierwszych zawodów mistrzostw świata które odbyły się poza granicami Wielkiej Brytanii. Jako ciekawostkę warto tutaj wspomnieć,że w 1987 roku odbyły się pierwsze dwu dniowe zawody mistrzostw świata.

Na przestrzeni wielu edycji na najwyższym stopniu podium stawali zawodnicy z wielu krajów. Najczęściej byli to reprezentanci Wielkiej Brytanii. Nie brakowało jednak tam i naszych rodaków ze zwycięstwem Tomasza Golloba na czele. Ciężko zatem jednoznacznie wytypować zawodnika którego można by było uznać ze niekwestionowanego mistrza żużlowych wyścigów. Wszystko za sprawą zmieniającej się formuły, coraz to lepszych motocykli oraz samej specyfikacji wyścigów i zasad oceniania.

Jeżeli jednak chcecie być na bieżąco z tym co dzieje się w tym sporcie to sprawdźcie jak wygląda obecnie żużel na speedwaynews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *