Na co zwrócić uwagę inwestując w diamenty?

Na co zwrócić uwagę inwestując w diamenty?

Sposobów na zainwestowanie swoich środków finansowych jest co najmniej kilka. Jedną z cały czas znanych, ale jeszcze mało popularnych metod jest inwestycja w kamienie szlachetne. Zaletą tego typu ulokowania kapitału jest fakt, że ma on dużo mniejszy związek z globalną koniunkturą gospodarczą. Przekłada się to zatem na fakt, że wartość danego kamienia szlachetnego i zysk jaki możemy na nim uzyskać zależy w głównej mierze od jego cech i jakości. Z tego też względu w tym artykule podpowiemy wam na co zwrócić uwagę inwestując w diamenty.

Na co zwrócić uwagę inwestując w diamenty
Na co zwrócić uwagę inwestując w diamenty

Aby rozpocząć inwestycję w diamenty dobrze jest wiedzieć co tak naprawdę sprawia, że dwa podobne do siebie kamienie szlachetne mają zupełnie odmienną cenę.

Otóż na wartość przedmiotu mają wpływ cztery czynniki określające jego główne właściwości. Często są one określane jako ,,4C”. W skład tych czterech cech wchodzą takie parametry jak ( z angielskiego ) – Carat, Colour, Clarity, Cut.

Pierwszy, czyli c to masa. Jednostka którą używa się aby określić wielkość danego kamienia szlachetnego. I tak jeden karat odpowiada dokładnie 0,2 grama. Mimo, że wielkość na pewno ma wpływ na cenę diamentu to dwa diamenty o tej samej wielkości mogą znacząco różnic się ceną ze względu na pozostałe kryteria.

Drugie kryterium to barwa ( colour ). Przez ten parametr rozumiemy to czy dany kamień posiada jakieś przebarwienia lub zabarwienia. Najcenniejsze są oczywiście te o barwie białej, posiadające błękitny blask. Najczęściej występują jednak diamenty o  żółtawym odcieniu.

Innym czynnikiem jest czystość diamentu ( clarity ). Jak wam może wiadomo diament to nic innego jak najczystsza forma węgla. Powstaje na skutek krystalizowania się tego kruszcu pod ogromnym ciśnieniem i w bardzo wysokiej temperaturze. Jeżeli podczas procesu tworzenia diamentu w przyrodzie powstały pewnie niedoskonałości to mogą one mieć przełożenie na blask brylantu. Najlepsze diamenty to zatem takie, które nawet podczas użycia lupy o dzisięcio-krotnym powiększeniu nie wykażą oznak inkluzji.

Ostatni parametr to szlif ( cut ) czyli prawidłowa obróbka kamienia. Symetryczne pokrycie diamentu płaskimi powierzchniami. Najczęściej spotykany jest oczywiście szlif brylantowy.
Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane cechy można dokładnie ustalić wartość szlachetnych kamieni takich jak diamenty. Inwestycje w tego rodzaju kruszce powinniśmy zatem rozpocząć od sprawdzenia cech danego diamentu. Aby mieć pewność najlepiej poddać go badaniom w laboratorium gemmologicznym takim jak – http://www.pollabo.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *