Materace piankowe i sprężynowe na rynku – surowce i grupa docelowa

Materace piankowe i sprężynowe – od surowca do użytku

Często zastanawiamy się „jak to jest zrobione”. Jak wygląda proces doboru surowców i samej produkcji, czy wcześniej planowania produkcji.  Jak właściwie powstają materace piankowe? Dzisiaj zajmiemy się więc procesem produkcyjnym materaca. Postaramy się przedstawić przynajmniej podstawowe informacje na ten temat.
Zapraszamy do lektury.

A więc od początku…

Chcemy zrobić materac, ale nie bardzo wiemy od czego zacząć? Oczywiście należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę typ produkowanego materaca oraz jego przeznaczenie. Inaczej wygląda proces produkcyjny materaca piankowego, materaca ortopedycznego, a jeszcze inaczej proces produkcyjny materaca sprężynowego. Na potrzeby tego artykułu powiemy o typowych materacach piankowych i sprężynowych, zostawiając nieco na uboczu materace ortopedyczne.

 

Materace piankowe – proces produkcji

Mimo tego, że proces produkcji materacy sprężynowych i piankowych jest podobny to nieco się różni. Zacznijmy więc od materacy piankowych, popularnych szczególnie wśród osób starszych i borykających się z problemami reumatycznymi. Materace piankowe przede wszystkim wyróżniają się wprowadzeniem w procesie produkcji, pamięci kształtu ciała. Właściwość ta pozwala z jednej strony na dopasowanie się materaca do ciała, a z drugiej przeciwdziała odkształceniom. Dodatkowo materace takie nie przesuwają się tak na podłodze, czy w ramie łóżka, gdy osoba śpiąca zmienia pozycje, przez co są odpowiednie do umieszczenia w łóżkach dwuosobowych. Te wszystkie właściwości, o których napisaliśmy, są możliwe dzięki użyciu dwóch składników podczas produkcji – pianki termoelastycznej (odpowiedzialnej za utrzymanie temperatury i dopasowanie materaca do kształtu ciała) oraz lateksu zapewniającego odpowiednią twardość i sztywność.

 

Materace sprężynowe – proces produkcji

Materace sprężynowe produkuje się w procesie bardzo podobnym do materacy piankowych, jednak ze względu na inne zastosowanie i docelową grupę odbiorców, materace te są twardsze i bardziej giętkie. Zamiast pianki termoelastycznej wykorzystuje się w tym typie materacy sprężyny. Możemy użyć zwykłych sprężyn jakie znamy z naszych domowych, niskobudżetowych materacy, lub użyć sprężyn bonellowych, które cechuje zwiększona wytrzymałość oraz odporność na ugięcia. Materace sprężynowe są z reguły twardsze i nie zawsze nadają się dla osób z wadami ortopedycznymi, natomiast świetnie sprawdzą się dla użytkowników chcących ustabilizować swój sen .

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył wam nieco surowce,  z których produkuje się dwa najpopularniejsze typy materacy. W następnych artykułach poruszymy proces dogłębnie i zamieścimy więcej szczegółów z etapu produkcyjnego.

Zapraszamy do dzielenia się opiniami pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *