Marzec w ogrodzie. Co robić w marcu w ogrodzie?

 

Marzec to czas kiedy nasz ogrody zaczynają budzić się do życia. Obserwujemy już pąki na drzewach i wybijające się krokusy czy przebiśniegi. Jest to też czas co raz bardziej intensywnych prac w naszych ogrodach. Jeśli pogoda na to pozwala, mamy całkiem dużo zadań do wykonania.

Tniemy drzewa i krzewy owocowe

W połowie marca, o ile nie zapowiadają większych mrozów, zaczynamy przycinanie drzew i krzewów owocowych. Żeby latem cieszyć się obfitym zbiorem, należy już na wiosnę wykonać cięcie prześwietlające. Przyjrzyj się drzewku i usuń wszystkie złamane lub chore gałęzie. Należy pozbyć się także tych słabych i cieniutkich gałązek zostawiając tylko te główne. Krzewy ozdobne takie jak hortensja bukietowa, budleja Dawida, tawuła japońska, ligustr pospolity, lilak i forsycja także należy przyciąć jak najwcześniej.

Ściągamy otuliny

Ciepły marzec to czas, żeby ściągać zimowe otuliny z drzew i krzewów. Plusowa temperatura w ciągu dnia, bardziej zaszkodzi roślinom w otulinach niż lekki przymrozek w nocy. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić, czy prognozy nie przewidują jeszcze powrotu zimy. Jeśli tak, możesz stopniowo odsłaniać otuliny, ale nie ściągać ich całkowicie.

Nawozimy rośliny

Zadbaj aby w nawozie nie zabrakło azotu, fosforu i potasu – te składniki dostarczą roślinom sił do rozwoju liści i pąków kwiatowych. Nie zapomnij też o odpowiednim nawozie dla roślin cebulowych. Najlepiej zastosować saletrę amonową według instrukcji na opakowaniu. O trawnik zadbamy stosując np. wieloskładnikową mieszkankę wiosenną do trawników. Jeśli nie chcesz nazwozić trawy w ciągu całego okresu wegetacyjnego, możesz zastosować nawóz działający długoterminowo typu Osmocote.

Sadzimy drzewa i krzewy

W marcu możemy już rozpocząć sadzenie niektórych odmian krzewów i drzew. Najlepiej jednak zacząć od sadzenia tych bardziej odpornych na przymrozki. Bez obaw możesz kupić już sadzonki takich krzewów jak: cis pośredni hicksii, jałowiece płożące np. blue chip, wiltonii, prince of wales, sosna górska mugo pumillio. Możesz posadzić także drzewa: grab pospolity fastigiata, buk zwyczajny, grab pospolity. W marcu rozpoczynamy także sadzenie krzewów owocowych z gołym korzeniem np. jeżyny i maliny.

Marzec jest miesiącem wyczekiwanym przez ogrodników. Wreszcie możemy wyjść na działkę, zobaczyć jak rośliny mają się po zimie i rozpocząć pracę, którą tak bardzo lubimy.

Źródło: https://www.zgarden.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *