Klon jawor (Acer pseudopatanus) czyli jak uprawiać drzewo klon

Klon Jawor jak sadzić i pielęgnować

Klon jawor nie ma specjalnych wymagań przestrzennych. Preferowane jest jednak stanowisko słoneczne, częściowo zacienione. Do równomiernego wzrostu potrzebna jest wystarczająca ilość miejsca. Tylko w ten sposób klon może rosnąć we wszystkich kierunkach. Dla klonu ważna jest dobra przepuszczalność gleby. Nienawidzi stojącej wody. Zaleca się lekko kwaśny odczyn gleby. W razie potrzeby do rododendronów można użyć domieszki doglebowej. Zwykła gleba ogrodowa jest zazwyczaj wystarczająca. Podczas sadzenia dobrze jest dodać organiczny nawóz na dno dołu. Kulkę korzeniową należy wcześniej dobrze namoczyć w wodzie. Do utrzymania młodego drzewa potrzebny jest kołek. Sadzenie bylin lub innych roślin pod klonem jest niekorzystne, ponieważ tworzy również gęsty system korzeniowy tuż pod powierzchnią. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie pustych pojemników w ziemi podczas sadzenia klonu, który można sadzić później. W pierwszych latach u po posadzeniu klon jawor wymaga więcej wody niż starsze drzewa. Należy unikać nadmiernej wilgoci. Po przystosowaniu i ukorzenieniu drzewo to może samo rozwiązać problem z zaopatrzeniem w wodę. Dodatkowe nawadnianie jest zalecane tylko w przypadku długotrwałej suszy i upałów. Raz lub dwa razy w roku możesz użyć określonej dawki kompostu ogrodowego, aby wzbogacić glebę.

Pielęgnacja Klonu Jawor

Uroda klonu jest najpiękniejsza, gdy pozwala się mu swobodnie rosnąć. Kulista odmiana „Globosum” również nie musi być skracana, ponieważ wrodzoną cechą jest zaokrąglona korona. Wystarczy poprawić gałęzie, które wykraczają poza kształt. Klon Jawor należy do tych drzew, które nie tolerują przycinania, rany goją się wolno i mają skłonność do „krwawienia”. W miejscach cięcia, w których płynie sok, grzyby, bakterie i inne patogeny mają dobrą okazję do osiedlenia się. Klon zwyczajny należy przycinać jak najrzadziej i raz w roku wystawiać na działanie światła. Sekcja rentgenowska jest wykonywana jak najwcześniej wiosną lub późnym latem. Jeśli nie można uniknąć większego przycinania, należy to zrobić późnym latem, a nigdy w okresie wegetacji. Pod koniec sezonu wegetacyjnego ilość soku w drzewie spada, traci mniej soku. Warto dodać, że nie ma problemu z zimowaniem klonu europejskiego, ponieważ wytrzymuje temperatury do -30 ° C i poniżej. Tylko młode lub nowo posadzone drzewa wymagają pewnej ochrony. Klon posadzony w pojemniku należy chronić przed mrozem, aby gleba wokół kuli korzeniowej nie zamarzła całkowicie.

Kiedy Kwitnie Klon Jawor

Kwiaty klonu pojawiają się od kwietnia do maja, zanim rozwiną się liście, są żółtozielone i zebrane w baldachogrona. Zwykłe kwiaty klonu zawierają dużo miodu. Owoce klonu to samary, potocznie nazywane nosami. Są połączone, tworząc dwie płaskie nakrętki z latającymi skrzydłami. Klon pospolity jest lekki, ciężki i twardy. Klon pospolity to drzewo średniej wielkości. Przybiera szeroki, wyprostowany, okrągły lub parasolowaty pokrój. Tułów jest prosty, ale z wiekiem staje się pomarszczony i popękany. Dorasta do 20-30 m wysokości i do 15 m szerokości. Gałęzie klonu pospolitego są grube i brązowe. Liście palmowe po przeciwnej stronie, 5- do 7-klapowe, w zależności od odmiany, spiczaste. Dorastają do 15 cm wzrostu, latem są zielone, ale później żółkną, pomarańczowo-czerwone. Ogon jest długi, czerwony i zawiera mleczny sok.

Klon Jawor możecie zakupić w internetowym sklepie zGarden https://www.zgarden.pl

Najczęściej spotykane odmiany klonu w Polsce

W Polsce możemy zobaczyć różne rodzaje klonów. Przeważnie jest to klon pospolity oraz klon jawor, dość często – szczególnie na terenach ruderalnych spotykamy klon jesionolistny. A w przydomowych ogrodach czy kolekcjach roślin ozdobnych możemy spotkać np. klon cukrowy, klon pospolity czy klon japoński, które nie są podobne do znanych gatunków. To właśnie w Dolinie Baryczy najczęściej spotykamy nasz rodzimy gatunek, a na szczególną uwagę zasługuje jawor. Bardzo często nie zwracamy na niego uwagi, pomimo tego, że charakteryzuje się znacznym wzrostem, ciekawą korą i ozdobnym ulistnieniem.

Klon Jawor występowanie i siedlisko

Acer pseudoplatanus występuje naturalnie w centralnej części kontynentu europejskiego, na Kaukazie (część północna), oraz w innych rejonach świata, do których został przyciągnięty. Klon Jawor możemy spotkać nawet w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej. Powstał w wyniku sprowadzanej tam sukcesji naturalnej, występuje również na terenach położonych między pięciuset a piętnastoma setkami metrów nad poziomem morza. Zwykle rośnie na głębokich, wilgotnych glebach. Bardzo często występuje na stanowiskach z jodłami i bukami, tworząc ogromne kompleksy leśne. Karpaty i Sudety są to zbiorowiska roślinne typowe dla tych regionów.

Klon Tatarski – jako roślina miododajna

Klon tatarski pochodzi z Azji i Europy Południowo-Wschodniej. W Polsce dziko rośnie w południowo-wschodniej części kraju. Jest jednym z drzew o największej ilości miodu i doskonale nadaje się również jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach. Klon tatarski jest bardzo ceniony przez pszczelarzy. Jest odporny na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi mróz i suszę. Wymaga jednak dobrej, żyznej gleby i słonecznego stanowiska. Jeśli roślina zostanie posadzona w złych warunkach glebowych, stanie się mniejsza i mniej obfita. Klon tatarski osiąga do 10 metrów wysokości. Jego pień jest dość gruby, może mieć nawet pół metra średnicy. Jego pień jest szary, większe gałęzie są brązowe, a najmłodsze pędy czerwone, tworząc na drzewie niezwykłą mieszankę kolorów. Liście są ciemnozielone, młode lekko klapowane, puch jest delikatny. Stare liście są gładkie i błyszczące, bez owłosienia. Klon tatarski można sadzić nie tylko w ulu, ale także jako żywopłot. Możesz łatwo rozmnożyć drzewo z nasion. Jednak przed siewem należy je przechowywać przez kilka miesięcy w niskich temperaturach. Dzięki temu kiełkują lepiej i szybciej. Pierwsze kwitnienie następuje pięć lat po siewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *