Kiedy jest najlepszy moment na przycinanie krzewów ozdobnych?

Kiedy jest najlepszy moment na przycinanie krzewów ozdobnych?

Patrząc na krajobraz polskich ogrodów nie można nie odnieść wrażenia, że praktycznie w każdym odnajdziemy krzewy ozdobne. Nie ma w sumie w tym nic dziwnego. Są one w końcu doskonałą bazą do projektowania pięknego ogrodu. Jednak aby krzewy ozdobne prezentowały się okazale trzeba je odpowiednio przycinać. W związku z tym w poniższym artykule skupimy się na tym kiedy jest najlepszy moment na przycinanie krzewów ozdobnych w ogrodzie.

Kiedy jest najlepszy moment na przycinanie krzewów ozdobnych?
Kiedy jest najlepszy moment na przycinanie krzewów ozdobnych?

Zacznijmy zatem od tego, że odpowiedni termin jak i sam sposób cięcia krzewów w dużym stopniu przekłada się na to jak będą one się prezentować oraz kiedy będzie następować ich kwitnienie. Krzewy które są nie przycinane staną się zwyczajnie nie foremne oraz zmniejsza się ich gęstość. Natomiast krzewy które cięte będą w złym momencie mogą zwyczajnie nie kwitnąć. Zanim zatem przystąpimy do cięcia naszych krzewów w ogrodzie trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Najpierw przyjrzyjmy się terminom kwitnienia krzewów ozdobnych. Otóż podstawowa zasada dotycząca przycinania mówi, że krzewy które kwitną wiosną przycinamy po miesiącu kwietniu. Natomiast te które kwitną latem powinny być przycinane wczesną wiosną. Oprócz tego trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki krzewów jak chociażby hortensje kwitną na pędach które zostały wytworzone rok wcześniej.

Zatem wiosną przystępujemy do cięcia tych krzewów które kwitną latem. W ten sposób będą one dużo gęstsze i wytworzą nowe pędy na których znajdziemy kwiaty. W przypadku cięcia wiosennego optymalnym wyborem są miesiące takie jak marzec i kwiecień. To właśnie wtedy przycinać należy wrzosy, wierzby szczepione na pniu czy też hortensje bukietową.

A które krzewy najlepiej będzie przyciąć po kwietniu? Otóż tutaj na pewno należy przystąpić do przycięcia forsycji, bzu lilak, jaśminowców czy też kaliny. Pędy tych roślin najlepiej skrócić o około trzydzieści procent.

Warto podkreślić, że istotna jest też technika cięcia. Cięcie powinno być wykonane w słoneczny i suchy dzień. Natomiast latem nie powinno się go dokonywać w czasie dużych upałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *