Jakie typy schodów wewnętrznych wyróżniamy

Jakie typy schodów wewnętrznych wyróżniamy

W przypadku domów piętrowych schody stanowią obowiązkowy element konstrukcyjny. To jakie schody będzie jednak można zainstalować w budynku zależy w dużym stopniu od tego ile miejsca na klatce schodowej posiadamy oraz na jakiej funkcjonalności nam zależy. To właśnie te czynniki decydują o tym jaki rodzaj schodów będzie najbardziej odpowiedni. W związku z tym w poniższej publikacji postaramy się wam wyszczególnić jakie typy schodów wewnętrznych wyróżniamy obecnie na rynku.

schody
schody

Zacznijmy od tego, że schody niezależnie od typu mogą być wykonane z różnych materiałów. Obecnie na popularności zyskują coraz to bardziej schody drewniane ( dostępne na przykład tutaj  – https://stolarnialobzow.pl/schody/ ). Wszystko ze względu na to, że drewno to bardzo plastyczny materiał który dodatkowo wprowadza do każdego wnętrza element przytulności i ciepła.

Przejdźmy jednak do samych rodzajów schodów. Na początku należy wspomnieć o schodach jednobiegowych. Tego rodzaju schody ustawia się wzdłuż ściany. Natomiast ich drugi bok styka się z powierzchnią salonu lub korytarza. Schody tego rodzaju mają jednakową szerokość i nie mają załomów. Ich minusem jest fakt, że zabierają one stosunkowo dużo miejsca. W związku z tym raczej nie sprawdzą się w niewielkich domach gdzie każda wolna przestrzeń ma ogromne znaczenie. Tego rodzaju schody sprawdzą się najlepiej tam gdzie zachodzi potrzeba łączenia niskich kondygnacji. Na przykład gdy schody mają prowadzić na antresolę.

Kolejny rodzaj schodów to schody dwubiegunowe. W ich przypadku górny bieg schodów ustawiony jest równolegle do dolnego. Natomiast miedzy nimi zlokalizowany jest prostopadle spocznik. Jest to swoistego rodzaju platforma na której można się zatrzymać podczas wychodzenia po schodach. Tego typu schody sprawdzą się w domach gdzie mieszkają dzieci oraz osoby starsze.

Innym rodzajem są schody zabiegowe. Jest to nic innego jak schody dwubiegunowego które zamiast spocznika posiadają stopnie ułożone w kształt klina. Tego rodzaju schody są zawsze szersze przy ścianie. Samo zwężenie stopni przy załomach utrudnia natomiast komfortowe postawienie stopy. Tego rodzaju schody są zatem nieco bardziej skomplikowane w użytkowaniu.

Na sam koniec wspomnimy jeszcze o schodach kręconych. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam gdzie panuje ograniczona ilość przestrzeni do wykorzystania. Schody tego rodzaju są ułożone na planie koła, a same stopnie mają kształt klinów. Główną zaletą tego rodzaju schodów jest ich niska cena. Można je zakupić w gotowej wersji i zainstalować w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *