Jakie rośliny do ogrodu na jesień wybrać?

Jakie rośliny do ogrodu na jesień wybrać?

Pożegnaliśmy już oficjalnie kalendarzowe lato. Nastała zatem nasza polska złota jesień, która przez wielu jest uważana za jedną z najpiękniejszych pór roku jeżeli chodzi o możliwe od uzyskania kolory w ogrodzie. Jeszcze do niedawna ze względu na małą dostępność i różnorodność roślin efekt taki był trudny do uzyskania. Teraz jest to już jednak jak najbardziej możliwe. Z tego też względu podpowiemy jak jakie rośliny do ogrodu na jesień wybrać.

Jakie rośliny do ogrodu na jesień wybrać
Jakie rośliny do ogrodu na jesień wybrać

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że jaskrawo ubarwione liście wraz ze zwiewnymi trawami i malowniczymi roślinami jak astry czy inne jesienne kwiaty potrafią sprawić, że samo patrzenie na nasz ogród będzie wywoływać uśmiech na twarzy.

W okresie jesiennym liście krzewów i drzew zawsze wybarwiają się na kilka podstawowych kolorów. Mowa tutaj o odcieniu żółtym i czerwonym, które występują w różnych odcieniach. Jesienne kolory na roślinach to również brąz oraz fiolety. Dobierając zatem rośliny do ogrodu na jesień musimy mieć zawsze z tył głowy z jakimi kolorami przyjdzie nam pracować i jakie efekty możemy uzyskać.

W tym miejscu warto parę zdań poświęcić dlaczego w ogóle liście zmieniają swoją barwę. Wiele osób uważa błędnie, że ma to związek z pogodą i spadkami temperatury. Co prawda sama temperatura może mieć przełożenie na kolor i intensywność ale jest to tylko jeden z czynników mających na to wpływ. Cały proces zmiany koloru zaczyna się bowiem od skrócenia dnia a wydłużenia nocy. Większy okres ciemności wpływa zatem na zmniejszenie produkcji chlorofilu czyli zielonego barwnika.

Teraz zastanówmy się jakie krzewy najlepiej sprawdzą się jesienią w ogrodzie. Na początek z całą pewnością należy polecić wszelkie berberysy takie jak ,,Green Carpet” czy też ,,Red tears”. Niektóre z tych roślin posiadają bardzo atrakcyjne wizualnie barwy i ozdobne, małe owoce. Oprócz tych krzewów w jesiennym ogrodzie powinny znaleźć się tawuły, kaliny czy też hortensje, które nie tylko będą stanowić chlubę ogrodu za sprawą swoich zmieniających barwę kwiatostanów ale również kolorowych liści. Do jesiennego ogrodu warto również wprowadzić derenie, posiadające piękne liście czy też ozdobne gałązki. Wszystkie te opisywane krzewy można oczywiście dostać w dobrych sklepach takich jak chociażby – https://www.zgarden.pl/krzewy-ozdobne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *