Jakie rodzaje opakowań są ekologiczne?

Jakie rodzaje opakowań są ekologiczne?

W dobie wielu gotowych do spożycia produktów bardzo ciężko jest wyobrazić sobie świat bez słoików, pudełek czy też torebek. Niestety spora część tego rodzaju opakowań jest szkodliwa dla środowiska. Używanie ich stale powiększa też liczbę produkowanych śmieci. W tym artykule spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytanie jakie rodzaje opakowań są ekologiczne.

ekologiczne pudełko
ekologiczne pudełko

Jak pokazują statystyki blisko 95% wszystkich wytworzonych na świecie produktów jest w jakiś sposób zapakowana w jeden czy drugi rodzaj opakowania. Często samo opakowanie stanowi integralną część danego towaru i pełni funkcje ochronne, informacyjne oraz funkcję reklamową. Jeżeli jednak spojrzymy na opakowanie z ekologicznego punktu widzenia to najlepiej aby było ono przydatne do recyklingu. Ewentualnie może być ono biodegradowalne. Chodzi tutaj o to aby proces jego rozkładu nie zabierał zbyt wiele czasu i nie powodował powstawania szkodliwych substancji. Warto w tym miejscu również wspomnieć o fakcie, że według dostępnych danych duża ilość produktów związanych z żywnością ulega zepsuciu ze względu na użycie kiepskiej jakości opakowania. Widzimy zatem, że na opakowaniu nie należy oszczędzać gdyż ma to dobre skutki dla środowiska naturalnego. Jeżeli zatem sami stoimy przed dylematem czy wybrać pudełka z cienkiej tektury czy też takie z grubej to lepiej wybrać pudełka wykonane z tej drugiej.

Jako konsument sami jesteśmy w stanie kształtować rynek opakowań. Podczas zakupów decydujmy się zatem na wybór produktów które wykorzystują opakowania nadające się do recyklingu. W naszym kraju nadal ponad połowa opakowań z tworzyw sztucznych jest składowana na wysypiskach i nie podlega procesowi recyklingu. Jeżeli chcemy zatem zadbać o środowisko naturalne to w pierwszej kolejności powinniśmy wybierać opakowania szklane. Można je bowiem zwrócić i zostaną one ponownie wykorzystane. Ponadto wybór szklanych opakowań to również wybór opakowań bezpiecznych dla zdrowia. Żadne składniki nie przenikną bowiem do przechowywanej żywności nawet w przypadku dużych temperatur.

Do ekologicznych opakowań zaliczyć można również te wykonane z papieru. Decydując się na produkt w torebce papierowej mamy pewność, że będzie on biodegradowalny i szybko rozłoży się nie zatruwając przy tym środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *