Jakie pnącze do ogrodu lub tarasu wybrać?

Jakie pnącze do ogrodu lub tarasu wybrać?

Piękny i zadbany ogród lub też mieniący się kolorami taras to oznaka, że właściciel danej posesji dba o rośliny i potrafi docenić piękno natury. Sposobów na dobrze prezentujący się ogród jest kilka. My w tym artykule podpowiemy wam jak udekorować go za pomocą pnączy. Jeżeli zatem chcecie się dowiedzieć jakie pnącze do ogrodu lub tarasu wybrać to zachęcamy do lektury.

winobluszcz trójklapowy
winobluszcz trójklapowy

Decydując się na wybór pnączy do ogrodu najlepiej zdecydować się obecnie na winobluszcze. Bez dwóch zdań należą one bowiem nie tylko do najpiękniejszych ale również najbardziej popularnych pnączy ozdobnych jakie można spotkać w ogrodach. Ich cechą charakterystyczną są niezwykle długie pędy które to pokryte zostały dużymi, sezonowymi liśćmi. Taka budowa rośliny pozwala wspinać się jej za pomocą wąsów czepnych na wszelkiego rodzaju powierzchniach. Murach, ogrodzeniach czy też altanach.

Jak wspomnieliśmy wcześniej jedną z cech charakterystycznych winobluszczy są zielone, sporych rozmiarów liście które po nadejściu okresu jesiennego zmienią barwę na intensywnie czerwoną, fioletową czy też pomarańczową. Znakomicie w roli dekoracyjnej sprawdzają się też ciemne i kuliste owoce winobluszczy. W pewien sposób przypominają one kształtem drobne winogrona. Pozbawione wartości dekoracyjnej są natomiast bardzo drobne, małe kwiaty zlokalizowane w gęstym listowiu rośliny.

Zaletą winobluszczy jest szeroki zakres ich zastosowania. Można je bowiem bez przeszkód sadzić zaraz przy ścianach budynku ponieważ pomimo dużych rozmiarów i silnego wzrostu nie posiadają one organów czepnych, które to mogły by powodować pękanie murów. Ich obecność na elewacji budynku nie powoduje też wilgoci. Stanowią zatem wyłącznie bardzo praktyczny element dekoracyjny.

Jedną z najlepszych odmian winobluszczu jest odmiana trójklapowa. Winobluszcz trójklapowy występuje oryginalnie w Chinach jak i na półwyspie Koreańskim. Analogicznie jak bluszcz pospolity układa się w gęstą ścianę zieleni.

W przypadku winobluszczu trójklapowego wyróżniamy różne wielkości listowia. Młodsze winobluszcze trój klapowe posiadają zielone i błyszczące liście. W przypadku starszych gatunków brak kwitnących klap jest rzeczą normalną. Należy zaznaczyć, że kwiaty rośliny wyrastają z krótkopędów i pojawiają się dopiero na przełomie czerwca i lipca tworząc żółto-zielone kwiatostany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *