Jaki winobluszcz do ogrodu wybrać?

Jaki winobluszcz do ogrodu wybrać?

Jeżeli chodzi o rośliny winoroślowate to winobluszcz należy do jednego z najpiękniejszych przedstawicieli tego gatunku. W skład rodziny tych roślin zaliczamy około dziesięciu gatunków które to oryginalnie pochodzą ze wschodniej Azji oraz Ameryki Północnej. Z pośród tych dziesięciu wspomnianych gatunków w naszym rodzimym kraju można spotkać trzy. Winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy oraz winobluszcz zaroślowy. Każdy z nich różni się nieco ale wszystkie trzy idealnie sprawdzają się jesienią w ogrodzie. Z tego też względu postaramy się wam w tym artykule podpowiedzieć jaki winobluszcz do ogrodu wybrać.

winobluszcz trójklapowy
winobluszcz trójklapowy

Zacznijmy od winobluszczu pięciolistkowego który często nazywany jest też ,,dzikim winem”. Na jego korzyść przemawia praktycznie całkowita mrozoodporność oraz fakt, że w dużym stopniu odporny jest na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia dzięki czemu z powodzeniem odnajduje się w warunkach miejskich. Dodatkowo gatunek ten radzi sobie tak samo dobrze w warunkach zaciemnionych jak i nasłonecznionych. Jego liście mają długość w okolicach dziesięciu centymetrów i są ząbkowane na brzegach. Jesienią liście tej rośliny barwią się na czerwono.

Jeżeli zależy nam jednak na roślinie która będzie lepiej prezentować się na elewacji dzięki swoim właściwościom czepnym to zdecydowanie polecamy winobluszcz trójklapowy. Roślina ta może bowiem pochwalić się wąsami wczepnymi które to pozwalają jej wspinać się po niemal gładkich powierzchniach. Oprócz tego liście tej rośliny układają się w regularny, dachówkowaty kształt dzięki czemu chronią ścianę przed wilgocią w trakcie opadów. Liście winobluszczu trójklapowego mają wyjątkowy kształt. Na krótkopędach są trójklapowe natomiast na długopędach posiadają eliptyczny kształt. W okresie jesiennym liście tej odmiany również zmieniają barwę na piękny, czerwony odcień.

Roślina ta znakomicie sprawdza się jako ozdoba elewacji ale ze względu na swoje mniejsze właściwości na mróz powinna być sadzona wyłącznie na ścianach południowych lub od strony zachodniej.

Istnieje jeszcze odmiana winobluszczu zaroślowego. Nie jest on jednak tak dobry pod względem przyczepności do ścian jak wspomniane dwa wyżej gatunki.

Jak zatem widzicie dobór odpowiedniej rośliny z tego gatunku zależy w największym stopniu od naszych potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *