Jaki wiąz będzie odpowiedni do ogrodu?

Jaki wiąz będzie odpowiedni do ogrodu?

W lasach można spotkać bardzo wiele różnego rodzaju drzew. Do jednych z bardziej majestatycznych należą wiązy. Sięgają one bowiem swoim wzrostem nawet do wysokości trzydziestu lub czterdziestu metrów. Są one dodatkowo bardzo cenione przez osoby związane z branżą meblarską za swoje właściwości i piękno. Jeżeli wam również podobają się te drzewa to nic nie stoi na przeszkodzie aby znalazły się one w waszym ogrodzie. W tym artykule skupimy się zatem na tym aby podpowiedzieć wam jaki wiąz będzie odpowiedni do ogrodu.

wiąz holenderski
wiąz holenderski

Oczywiście w przypadku ogrodów na pewno nie będziemy szukać tak wielkich odmian jakie rosną w lasach. Lepiej sprawdzą się odmiany mniejsze. Najczęściej stanowią one mieszankę naszych tradycyjnych drzew i zagranicznych odmian. Mogą one rosnąć zarówno w formie drzewa jak i też krzewu. Niezwykle oryginalnie pod tym względem prezentują się dwie odmiany – wiąz górski oraz wiąz ,,camperdownii”. Wspominanie odmiany szczepione są na wysokim pniu przez co ich gałęzie zwieszają się i tworzą naturalny parasol. Odmiany o analogicznym stożkowym pokroju to na przykład wiąz ,,Dampieri”. Co ciekawe liście w przypadku tej odmiany skierowane są do góry i dają wrażenie jak gdyby chciały ,,dotknąć” gałązek.

Jeżeli szukają Państwo wiązu który będzie rosną w formie krzewu to znakomitym wyborem będzie wiąz „Jacqueline Hillier”. Jest to roślina, która rośnie bardzo wolno i swój maksymalny rozmiar osiąga dopiero po ponad dwudziestu latach. Jego cechą charakterystyczną są ciemne liście, które nadają całości bardzo masywnego wyglądu. Ten rodzaj wiązu najlepiej prezentuje się więc w otoczeniu jasnych roślin o stosunkowo drobnej budowie.

Analogiczną ale nieco bardziej owalną strukturę posiada wiąz typu Geischa, który daje się łatwo formować, przez co na pewno przypadnie do gustu wszelkim miłośnikom drzewek bonsai. Obie wspomniane odmiany z powodzeniem można uprawiać w doniczkach, ale trzeba pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu na okres zimowy.

Na wspomnienie zasługuje tutaj też wiąz holenderski, który to posiada bardzo radosne żółto-zielone ulistnienie.

Decydując się na uprawę wiązów w ogrodzie należy pamiętać, że najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub też w półcieniu. Większość odmian ogrodowych jest też odporna na suszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *