Jaki rower BMX na początek wybrać?

Jaki rower BMX na początek wybrać?

Kochasz jazdę na rowerze a jednocześnie marzysz o ciągłym poczuciu adrenaliny? To chyba dobry moment aby pomyśleć o zmianie dotychczasowego roweru górskiego czy też szosowego na ten typu BMX. Są to jednoślady stworzone właśnie z myślą o zawodowej i amatorskiej jeździe wyczynowej. Można za ich pomocą wykonywać różne podniebne akrobacje jak i popisywać się skomplikowanymi technicznymi trikami jeżdżąc po parku. Jeżeli jednak nie wiesz jaki rower BMX kupić to trafiłeś w dobre miejsce. W tym poradniku postaramy się bowiem odpowiedzieć na pytanie jaki rower BMX na początek wybrać.

rower bmx
rower bmx

Zacznijmy zatem od tego, że wybór roweru typu BMX w dużej mierze zależy od tego jakiego rodzaju akrobacjami wykonywanymi za jego pomocą jesteśmy zainteresowani. Będzie to miało bowiem przełożenie na budowę jednośladu. Jest to jednak zagadnienie, które bardziej skierowane jest już do doświadczonych zawodników. W przypadku pierwszego roweru BMX sprawa będzie przedstawiała się odrobinę inaczej.

Musimy na samym początku powiedzieć co nieco o budowie BMX’a. Jego konstrukcja jest zazwyczaj znacznie wytrzymalsza od rowerów typu MTB. Dodatkowo BMXy mają znacznie mniejszą wagę.

Najczęściej można spotkać ramy rowerów BMX wykonane ze stali i aluminium. W przypadku stalowych ram są one jednak wykonane z mieszanki stali i chromu przez co zwiększona została ich wytrzymałość oraz możliwość absorpcji drgań. Często sprawdzają się zatem lepiej niż aluminiowe odpowiedniki.

Cechą charakterystyczną rowerów BMX są ich koła. Najczęściej dwudziesto lub też dwudziestocztero calowe. Opony posiadają również zupełnie inny bieżnik niż tradycyjne rowery górskie lub szosowe. Wybór hamulców jakie powinien posiadać rower w dużej mierze uzależniony jest od tego jakiego rodzaju triki zamierzasz wykonywać. Jeżeli będziesz skupiał się na jeździe po asfalcie i wykonywaniu trików z sekcji flatland to hamulce będą zwyczajnie zbyteczne. Konieczny będzie za to wybór węższych opon i wyposażenie roweru w grube i stabilne pegi ( element mocowany do osi piasty i mający na celu zapewnienie miejsca do oparcia stóp ).

Skoro omówiliśmy konstrukcję zastanówmy się ile może kosztować rower BMX? Rower dla osoby zaczynającej swoją przygodę to zazwyczaj wydatek około dwóch tysięcy złotych. Wszystko przez wzgląd na wysokiej jakości części które muszą wytrzymać setki lądowań i wstrząsów.

Dobór roweru BMX

Dobór odpowiedniego rozmiaru kół do tego rodzaju roweru zależy od wzrostu danej osoby. I tak ludzie poniżej 140 centymetrów powinni wybrać dwudziesto calowe koła. Osoby wyższe natomiast wspomniane wcześniej 24 calowe.

A jaką kierownicę w przypadku roweru BMX dobrać? Musi ona na pewno być szeroka oraz wysoka. Zapewni nam to lepszą stabilność podczas nauki trików. Niższa kierownica jest polecana w przypadku zaawansowanych zawodników.

Kolejną kwestią jest dobór łożysk. Droższe modele wyposażone są zazwyczaj w łożyska maszynowe. Są one trwalsze i wytrzymalsze od tradycyjnych łożysk kulkowych. Niestety w przypadku uszkodzenia są dużo trudniejsze do naprawy. Na samym początku lepiej zatem zdecydować się na wybór łożysk kulkowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *