Jaki materiał na meble drewniane wybrać?

Jaki materiał na meble drewniane wybrać?

Meble drewniane od jakiegoś czasu cieszą się coraz to bardziej rosnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki pięknej prezencji idealnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i tych bardziej klasycznych. Dodają też każdemu pomieszczeniu swoistej przytulności. Meble drewniane mogą jednak być wykonane z różnych rodzajów drewna różniących się nie tylko kolorem ale też właściwościami. W związku z tym w tym artykule skupimy się na tym jaki materiał na meble drewniane wybrać.

Jaki materiał na meble drewniane wybrać
Jaki materiał na meble drewniane wybrać

Na sam początek omówimy meble dębowe. Dąb nie bez kozery kojarzy się z wytrzymałością oraz dużą tradycją. Jest to przecież niezwykle majestatyczne drzewo które osiąga ogromne rozmiary i może pochwalić się długowiecznym rodowodem. Sprawia to, że dąb jest jednym z bardziej cenionych surowców w stolarstwie. Drewno dębowe jest stosunkowo ciężkie i masywne. Przekłada się to oczywiście też na jego twardość. Cechy te sprawiają, że wykonane za jego pośrednictwem ekskluzywne meble dębowe to wyjątkowy dodatek aranżacyjny każdego pomieszczenia. Meble dębowe będą stanowić centralny punkt każdego pomieszczenia w jakim się znajdą.

Innym materiałem z jakiego wykonywane są meble jest buk. Materiał ten wykorzystywany był już od wielu wieków do produkcji tablic informacyjnych. Tworzywo to charakteryzuje się sporą twardością oraz względnie łatwą możliwością obróbki. Oprócz tego posiada dość dobrą sprężystość przez co można je łatwo formować. Meble bukowe bardzo łatwo poddają się też barwieniu. Bez problem pokryjemy go bejcą czy woskami. Pozwala to zatem na wytworzenie przy jego pomocy mebli o bardzo różnorodnej kolorystyce.

Na sam koniec omówimy jeszcze meble wykonane z brzozy. Drzewo to kojarzy się z trwałością i właśnie ta cecha wyróżnia je na tle innych gatunków. Drzewo brzozy pod kątem twardości porównywać można spokojnie do drewna bukowego ale w odróżnieniu od niego jest znacznie bardziej odporna na pękanie. Najczęściej meble z drzewa brzozowego wykańcza się za pomocą naturalnych wosków przez co zyskują jeszcze piękniejszą prezencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *