Jaki jest najlepszy materiał do konstrukcji schodów?

Jaki jest najlepszy materiał do konstrukcji schodów?

W każdym domu wielopiętrowym muszą znaleźć się schody. Jest to bardzo ważny element funkcyjny ale też i estetyczny. Schody aby spełnić swoje funkcje muszą być solidnie wykonane, bezpieczne i do tego dopasowane do aranżacji danego wnętrza. W związku z tym w poniższym artykule zastanowimy się jaki jest najlepszy materiał do konstrukcji schodów.

Jaki jest najlepszy materiał do konstrukcji schodów
Jaki jest najlepszy materiał do konstrukcji schodów

Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno. Schody drewniane to jak się okazuje optymalne rozwiązanie w przypadku budynków w których dodatkowe piętro zostało dobudowane po jakimś czasie. Ich instalacja nie wymaga fundamentów czy też zmiany podłogi. Dodatkowo schody drewniane są bardzo lekkie a ich połączenie ze stropem nie należy do rzeczy nazbyt skomplikowanych. Oprócz tego zajmują mniej miejsca niż inne konstrukcje i można je wkomponować niemal w każdym pomieszczeniu. Schody drewniane można zakupić gotowe w sklepie lub też zamówić specjalnie zrobione pod wymiar. Oprócz tego nie da się zaprzeczyć, że schody drewniane pięknie się prezentują i wprowadzają do każdego wnętrza nastrój ciepła i przytulności.

Innym popularnym materiałem używanym do konstrukcji schodów jest beton. Tego typu schody można postawić już podczas pierwszych prac konstrukcyjnych w domu i korzystać z nich podczas prac wykończeniowych. Beton charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i mogą przez wiele lat przetrwać w niemal idealnym stanie. Schody wykonane z betonu nie będą się uginać czy też skrzypieć. Oprócz tego podczas korzystania z  nich mamy poczucie stabilności i dużej trwałości. Niestety użytkowanie z tego rodzaju schodów boso może być mało komfortowe. W związku z tym na tego rodzaju schodach trzeba zamontować wykładzinę lub też położyć płytki lub kamień. Schody betonowe nie wymagają też dodatkowej konserwacji.

Na sam koniec zostawiliśmy schody szklane. Schody z tego rodzaju materiału bardzo rzadko pojawiają się w domach ale nie można im odmówić pięknego i wyjątkowego wyglądu. Są one bardzo lekkie pod względem wizualnym i sprawiają, że dana przestrzeń będzie optycznie powiększona. Niestety nie sprawdzą się one w przypadku każdego pomieszczenia. Zastosować radzimy je wyłącznie do mieszkań w stylu industrialnym lub też skandynawskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *