Jaki gatunek klonu do ogrodu wybrać?

Jaki gatunek klonu do ogrodu wybrać?

Klon w odmianie japońskiej i palmowej to rośliny który pochodzą z Dalekiego Wschodu. Obecnie w sklepach można spotkać coraz to więcej odmian tych roślin. Tak duży wybór sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym ogrodzie. Czy to w stylu orientalnym czy też nawet bardziej klasycznym. W związku z tym w poniższym artykule skupimy się na tym jaki gatunek klonu do ogrodu wybrać.

klon
klon

Tak więc wybierając klon palmowy czy też japoński trzeba mieć na uwadze, że drzewo tego rodzaju powinno być odpowiednio wyeksponowane. Dobrze rozplanowane pod względem nieumiejscowienia w ogrodzie sprawi, że nasz zielony zagajnik nabierze zupełnie nowego charakteru.

Wybierając zatem klon do ogrodu trzeba pamiętać, że potrzebuje on specyficznych warunków uprawnych. Klony to bowiem rośliny nieco kapryśne pod względem uprawy. Klon jawor i pozostałe gatunki nie są tutaj wyjątkiem. Istotne jest aby znalazły się w miejscu gdzie będą osłonięte od wiatrów. Mogą zatem rosnąć blisko ogrodzeń, ścian domu czy też żywopłotu gdzie będą zabezpieczone od negatywnego skutku zimnego wiatru.

Oprócz tego trzeba wiedzieć, iż latem podczas upałów słońce może wysuszyć delikatne liście klonu. Dobrze zatem aby drzewo to znalazło się w bardziej zacienionym miejscu. W przeciwnym razie liście rośliny mogą nie uzyskać koloru na którym nam zależy. Najlepiej aby klon znajdował się w miejscu w ogrodzie gdzie słońce dociera rano oraz w godzinach popołudniowych. Natomiast w środku dnia jest w dużej mierze pokryte cieniem. Zatem klony najlepiej sadzić w miejscach półcienistych.

Co będzie jednak lepszym wyborem – klon palmowy czy też klon japoński? Skupmy się najpierw na różnicach między tymi roślinami. Klon palmowych ma inną budowę liści od klonu japońskiego. Ten ostatni ma grubsze klapy i krótsze palce. Natomiast klon palmowy charakteryzuje się bardziej wydłużonymi klapami i szczuplejszymi palcami liści.

Oprócz tego należy nadmienić, że klony palmowe występują w większej palecie odmian przez co łatwiej jest je dopasować do aranżacji danego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *