Jaką roślinę do stworzenia alejek w ogrodzie wybrać?

Jaką roślinę do stworzenia alejek w ogrodzie wybrać?

Duży ogród musi być odpowiednio podzielony tak aby nie stwarzał wrażenia przypadkowego tworu. Idealnie do tego celu nadają się wyznaczone alejki. Jaką roślinę do stworzenia alejek w ogrodzie wybrać aby była odpowiednia? Dowiecie się z naszego poradnika.

grab pospolity fastigiata
grab pospolity fastigiata

Istnieje całkiem spora grupa roślin która może zostać użyta do tego celu. Naszym zdaniem najlepiej jednak sprawdzi się grab pospolity fastigiata.  Jest to niezwykle efektowna, stożkowa roślina o pięknych zielonych liściach, które to w okresie jesiennym zabarwiają się na złoto. Sprawdzi się doskonale jako drzewo alejkowe ale również do sadzenia przy granicy ogrodu. Za pomocą tej odmiany bez problemu stworzymy zapierający dech w piersiach żywopłot liściasty. Grab to bowiem roślina która jest niezwykle przyjazna w formowaniu z niego różnych kształtów.

Grab pospolity fastigata posiada liście ułożone w orientacji poziomej na gałązkach, które to są skierowane zazwyczaj w górę. To właśnie ten kierunek nadaje całości stożkowatej i kolumnowej formy.

Trzeba pamiętać, że ten gatunek grabu kwitnie na wiosnę. Posiada dość niepozorne kwiaty przybierające barwę żółto-zieloną. Natomiast owocem grabu jest orzeszek znajdujący się wewnątrz trójklapowego listka.

Grab pospolity fastigata osiąga rozmiar około piętnastu metrów. Zdarzają się jednak rośliny o wzroście nawet 20 metrów. Kora grabu jest zazwyczaj szara, o jednolitej strukturze bez żadnych spękań.

Najczęściej tą odmianę spotkać można w nizinnych rejonach Europy. Poczynając od Francji aż na Polsce i Ukrainie kończąc.

Jeżeli chodzi o gęstość sadzenia to roślina ta w przypadku wykorzystania jako żywopłot powinna być rozmieszczona według zasady – trzy lub cztery rośliny na metr bieżący lub też w podwójnych rzędach. Odstęp pomiędzy poszczególnymi roślinami powinien natomiast mieścić się w przedziale od trzydziestu do czterdziestu centymetrów.

Pod względem pielęgnacji i uprawy grab pospolity powinien być przycinany około dwa razy do roku. Podczas początku wiosny i w okolicach początku wakacji. Dodatkowo roślinę tą należy nawozić aby jej korzenie nie rozrastały się zbyt daleko.

Pod względem nasłonecznienia roślina ta preferuje stanowiska słoneczne oraz półcieniste. Gleba natomiast powinna mieć odczyn neutralny lub ewentualnie zasadowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *