Jaka jest historia żużla w Europie?

Jak jest historia żużla w Europie?

W Polsce dla wielu ludzi żużel jest sportem który odbierany jest prawie jak religia. W przypadku innych europejskich krajów, tak oddanych fanów jest już niestety ciężej spotkać. Warto jednak wiedzieć jakie początki w Europie miał żużel. W tym artykule dowiecie się zatem jaka jest historia żużla w Europie.

Jaka jest historia żużla w Europie?
Jaka jest historia żużla w Europie?

Zacznijmy zatem, że do Europy żużel jako dyscyplina sportowa trafił na początku lat dwudziestych XX wieku. Pierwsze w historii udokumentowane zawody miały natomiast miejsce w Anglii a dokładniej mówiąc w Manchesterze. Było to 25 czerwca 1927 roku. Za początek żużlu jako sportu w Europie uznaje się jednak dopiero zwody High Beach które odbyły się w czerwcu 1927 roku. To właśnie wtedy zgromadzona została publiczność w liczbie około trzydziestu tysięcy widzów która to obserwowała zmagania śmiałków na torze.

Należy tutaj nadmienić iż żużel jako sport przywędrował do europy z kolonii brytyjskich zlokalizowanych w Australii. To właśnie tam narodził się ten sport, gdzie znany jest bardziej pod nazwą dirt-track. Pierwsze zawody na świecie odbyły się znacznie wcześniej niż w Europie bo datuje się je na 15 grudnia 1923 roku.

Również w tym samym roku wystartowała pierwsza na starym kontynencie liga żużlowa. Dzisiaj znana lepiej jako British Elite League. Natomiast indywidualne mistrzostwa świata miały miejsce dopiero kilkanaście lat później bo w 1936 roku.

Jako pierwszy mistrz świata w tym sporcie złotymi głoskami historii zapisał się Australijski zawodnik Lionel van Praag.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku sport ten zaczął popularyzować się również w innych europejskich krajach. Najprężniej dyscyplina ta rozwijała się w tamtym okresie w Rosji. Warto odnotować, że działo się tak ze względu iż sport ten w ogromnej mierze był wspierany przez państwo. Rosjanie dążyli bowiem do szybkiego rozwoju technologii ( szczególnie tych militarnych ) a motocykle były właśnie wliczane do tej kategorii.

Innym krajem, w którym żużel zdobył już na samy początku popularność były Niemcy. Tam pierwszy profesjonalny tor został zbudowany w 1928 roku w Hamburgu i przez długie lata stanowił żużlową stolicę tego sportu.

Jeżeli tematyka żużlowa jest wam bliska to polecamy odwiedzić portal – http://speedwaynews.pl/ na którym znajdziecie dużo przydatnych informacji ze świata sportu żużlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *