Jak zaprojektować idealną wyszukiwarkę na stronie www?

Jak zaprojektować idealną wyszukiwarkę na stronie www?

Wyszukiwarka to jeden z tych elementów na stronie bez którego większość serwisów internetowych nie mogła by sprawnie funkcjonować. Serwisy ogłoszeniowe, aukcyjne czy też sklepy muszą posiadać takowy element aby umożliwić użytkownikom sprawne odnajdywanie produktów których szukają. Zastanówmy się zatem jak zaprojektować idealną wyszukiwarkę na stronie www?

Po pierwsze trzeba dobrze zastanowić się nad jej rozmieszczeniem. Zazwyczaj spodziewamy się znaleźć wyszukiwarkę na samej górze strony www. Ma to związek z latami przyzwyczajeń oraz tym jak w większości przypadków projektowane są strony internetowe. Planując zatem rozmieszczenie wyszukiwarki na stronie trzeba kierować się tego rodzaju doświadczeniem odwiedzających stronę użytkowników. To właśnie dla nich jest projektowana strona.

 

Projektując moduł wyszukiwarki na stronie trzeba też mieć na uwadze aby zbytnio go nie komplikować. Ikona wyszukiwania jak i przycisk odpowiedzialny za tą czynność powinny być możliwie jak najbardziej minimalistyczne. Częstym błędem jest rezygnacja z przycisku potwierdzającego wyszukiwania. Wielu użytkowników nie jest świadoma, że do potwierdzenia szukania wystarczy wyłącznie naciśnięcie przycisku Enter na klawiaturze.

Dodatkowo warto upewnić się, że nasza wyszukiwarka będzie sugerować użytkownikom frazy które mogą ich interesować. Jeżeli dany sklep posiada szeroką bazę asortymentu to sugerowanie zapytań jest bardzo pomocną techniką.

hurtownia opakowań wyszukiwarka
Przykład sugerowania wyników wyszukiwania na stronie https://e-hurtownia-opakowan.pl

Warto upewnić się również iż formularz wyszukiwarki będzie pamiętał wpisane zapytania. Formularz wyszukiwarki nie powinien czyścić wypełnionych uprzednio wartości. Istnieje bowiem szansa, że użytkownik będzie chciał zmienić jedynie część tego co już wpisał a zresetowanie całego pola wyszukiwania wymusi na nim konieczność ponownego wpisywania całego zapytania.

Dobrą praktyką będzie również upewnienie się, że formularz wyszukiwarki będzie zwracał liczbę wyników wyszukiwania. Znając liczbę odnalezionych produktów użytkownik będzie miał dużo łatwiejsze zadanie pod kątem filtrowania ich według własnych kryteriów.

Na sam koniec dobrze upewnić się, że w przypadku braku zwrócenia wyników wyszukiwania na zapytanie klienta nasz formularz zwróci jakieś alternatywne produkty lub zasugeruje klientowi zainteresowanie się konkretnym produktem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *