Jak zamontować sztukaterię?

Jak zamontować sztukaterię?

Jednym z bardziej skutecznych a jednocześnie ekonomicznych sposobów na dekorację wnętrz jest zastosowanie sztukaterii. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługują listwy przysufitowe. To właśnie one pozwalają w prosty sposób całkowicie odmienić wygląd danego pomieszczenia. Jak jednak podejść do tematu ich montażu? Dowiecie się w naszym poradniku gdzie podpowiadamy jak zamontować sztukaterię na przykładzie listew przysufitowych.

Jak zamontować sztukaterię
Jak zamontować sztukaterię

Zacznijmy od tego, że sam montaż listew przysufitowych nie jest kwestią zbyt skomplikowaną i może zostać wykonana przez jedną osobę. Na samym początku należy upewnić się, że podłoże na którym będzie instalowana listwa przysufitowa jest sucha i twarda. Nie można ich montować na mokry tynk czy też sypiącą się ścianę.

Dobrze również będzie powierzchnię pokryć farbą gruntującą. Dzięki temu zyskamy pewność, że podczas zmywania kleju nie wytrzemy gładzi.

Zanim przystąpimy do montażu należy opakowanie z listwami przysufitowymi pozostawić w pomieszczeniu gdzie ma być montowane na około dobę lub dwie. Celem tego zabiegu jest wyrównanie wilgotności montowanych listew.

Na początku montażu przystępujemy zatem do pomiaru ilości potrzebnych nam listew zostawiając sobie margines zapasu w wysokości pięciu lub dziesięciu procent. Robiąc docięcia konkretnej listwy pamiętajmy aby dokonać pomiaru nawet dwukrotnie. Lepiej bowiem upewnić się, że prawidłowo pobraliśmy miarę.

Następnie można przystąpić do docinania profili. Najlepiej będzie wykonać to piła o drobnych ząbkach. Oczywiście listwy tniemy w korytku które pozwala idealnie dopasować kąty cięcia.

Następnie możemy już przystąpić do montażu listwy. Do klejenia zawsze należy użyć polecanego przez producenta kleju. Natomiast do samego łączenia listew używamy przeznaczonego do tego celu kleju montażowego. Pozwoli to zapobiec w przyszłości powstawaniu ewentualnych pęknięć.

Sam klej należy wycisnąć przy pomocy pistoletu i nakładać na pasma listew. Po nałożeniu kleju należy od razu przystąpić do montażu. Listwy starajmy się delikatnie dopchnąć do powierzchni i przytrzymać przez kilka minut. Nadmiar kleju usuwamy natomiast gąbką lub też wilgotną szmatką. Klej z łączeń usuwamy według zaleceń na opakowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *