Jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe jesienią?

Jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe jesienią?

Bardzo dużej liczbie miłośników ogrodnictwa wydaje się, że krzewy i drzewka owocowe należy wzmacniać nawozami wyłącznie do momentu aż wydadzą plony. W późniejszym okresie zaprzestają one całkowicie nawożenia tego rodzaju roślin czekając do kolejnego sezonu wegetacyjnego. Nie zdają sobie sprawy, że tego typu podejście jest mało skuteczne, bowiem rośliny owocowe wymagają dodatkowego wzmocnienia również w okresie jesiennym. Z tego też względu w tym artykule podpowiemy wam jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe jesienią.

Jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe jesienią
Jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe jesienią

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że rośliny sadownicze mogą być nawożone na zapas. Jesienne nawożenie najlepiej rozpocząć zaraz po zakończeniu wegetacji ale jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Pozwoli to nawozom rozpuścić się i trafić do korzeni naszych roślin. Przed samym nawożeniem dobrze jest wykonać dokładną analizę gleby albo chociaż sprawdzić jej odczyn aby wiedzieć jakiego rodzaju nawozy będzie można zastosować.

Przejdźmy zatem do rodzajów nawozów jakie można stosować jesienią. Po pierwsze będzie to wapnowanie. Stosuje się je w momencie gdy odczyn waszej gleby w ogrodzie jest kwaśny. W przypadku gleb lekkich wykorzystuje się wapno węglanowe. W węglach ciężkich natomiast lepiej sprawdzą się wapna tlenkowe.

Kolejną metodą jest nawożenie mocznikiem. Stosuje się je pod koniec miesiąca października. Tutaj najczęściej używa się mieszanki o pięcio procentowym stężeniu mocznika. Zabieg tego rodzaju pozwala wzmocnić drzewka i krzewy oraz ochronić je przed niektórymi chorobami. Istnieje również możliwość wysypania mocznika na pnie drzew i krzewów.

Innym sposobem jest wykorzystanie nawozów potasowych. W okresie jesiennym należy unikać nawozów azotowych więc te potasowe będą stanowić idealny wybór. Do ich stworzenia wykorzystuje się siarczan amonu jak i sól potasową. Składniki te mają zapewnić prawidłowy wzrost i jędrność owoców.

Jeżeli nie macie jednak jeszcze drzew ani krzewów owocowych w swoim ogrodzie to może warto pomyśleć i ich wprowadzeniu. Pozwolą one bowiem wam cieszyć się nie tylko smacznymi owocami ale będą też stanowić doskonałe urozmaicenie jego wyglądu. Szeroki wybór krzewów i drzew owocowych można znaleźć na przykład tutaj – zgarden.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *