Jak wykorzystać sztukaterię do dekoracji wnętrz

Jak wykorzystać sztukaterię do dekoracji wnętrz

Jeszcze do niedawna sztukateria była kojarzona wyłącznie z eleganckimi wnętrzami pałaców w jakich rezydowała arystokracja w wiekach ubiegłych. jak się jednak okazuje sztukateria nie musi być związana jedynie z klasycznym wystrojem wnętrza. Sprawdza się bowiem zarówno dobrze w takich pomieszczeniach jak i tych które urządzone są w nowoczesnym stylu. Ponadto ze względu na znaczne obniżenie jej kosztów produkcji nic nie stoi na przeszkodzie aby każdy z nas w swoim domu mógł z niej skorzystać. W tym artykule skupimy się więc na omówieniu jak wykorzystać sztukaterię do dekoracji wnętrz.

sztukateria
sztukateria

Zacznijmy od odrobiny historii. Sztukateria znana jest bowiem już od starożytności. Swój złoty okres przeżywała natomiast w czasach renesansu. To właśnie wtedy popularnym motywem architektonicznym były różnego rodzaju ozdobne elementy ścienne. W późniejszych latach sztukaterię można było głównie zaobserwować na elewacjach budynków. Szczególnie tych w stylu klasycystycznym.

Po wielu latach bycia w cieniu jednak obecnie moda na sztukaterię znowu wraca. Obecnie jednak styliści mocno sugerują aby nie wiązać jej wyłącznie z tradycyjnym wystrojem ale próbować użyć sztukaterii do wprowadzenia powiewu świeżości w nowoczesnych wnętrzach. Sztukateria pozwala bowiem w prosty sposób stworzyć ramy wyznaczające ścienne obrazy czy też angielską boazerię.

Również cena sztukaterii stała się dużo bardziej atrakcyjna. Tradycyjne materiały z jakiej ją wykonywano czyli gips i kamień zastąpiono równie trwałymi ale znacznie tańszymi odpowiednikami wykonanymi ze styropianu czy też poliuretanu. Tego typu produkty znaleźć można już w ofercie coraz to większej liczby producentów, na przykład tutaj – https://perfectstyr.pl/

Mamy zatem dostępną na rynku sztukaterię gipsową podobną do tych jakie zdobiły dawne wnętrza, sztukaterię ze styropianu która jest lekka i łatwa w montażu czy też taką z poliuretanu. Ta ostatnia pozwala znakomicie oddać różne detale i dodatkowo wykazuje się sporą giętkością.

Obecnie ze sztukaterii największą popularnością cieszą się ozdobne listwy. Mają one zazwyczaj kilka centymetrów szerokości i prezentują jakiś interesujący wzór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *