Jak wygląda sytuacja ze sportem żużlowym na świecie?

Jak wygląda sytuacja ze sportem żużlowym na świecie?

W naszym rodzimym kraju ,,czarny sport” jak często pieszczotliwie nazywany jest żużel cieszy się dużą estymą i ma grono niezwykle zagorzałych fanów. Również włodarze rodzimych rozgrywek ekstraligowych chwalą się, że zawody speedway cieszą się ogromnym zainteresowaniem i postrzegane są jako bardzo prestiżowe zawody. Mimo takiej popularności na naszym rodzimym podwórku sport ten przeżywa trudne chwile jeżeli spojrzymy z globalnej perspektywy. Z  tego też względu w tym artykule postaramy się przyjrzeć temu jak wygląda sytuacja ze sportem żużlowym na świecie.

żużel na świecie
żużel na świecie

Nie trzeba daleko szukać aby zobaczyć, że sport ten przeżywa kryzys. Wystarczy spojrzeć na jedną z najbardziej prestiżowych rozgrywek czyli ligę w Wielkiej Brytanii. Jeszcze niedawno znaleźć w niej można było aż dwadzieścia dwa zespoły w których startowali najlepsi zawodnicy. Obecnie większość obiektów do żużlowych startów jest bardzo mocno zaniedbana a wiele drużyn się rozpadło.

Zatem liga o dostaniu się do której marzył niejeden z polskich zawodników jest obecnie raczej rodzajem niszowych rozgrywek gdzie startują zawodnicy o dużo mniejszych umiejętnościach. Co również ciekawe sytuacji zagranicznych lig nie pomagają włodarze naszej Speedway ekstraklasy. Wprowadzili oni bowiem jakiś czas temu limit startu w zaledwie trzech ligach na jednego zawodnika. Mocno zniechęciło to zatem wielu zawodników takich jak chociażby Niels Kristain Iversen. Przekłada się to na fakt, że z braku solidnych zawodników znikają też na rynku brytyjskim kolejne kluby. Całkiem niedawno taki przykry los spotkał między innymi klub Coventry Bees czy też The Lakeside Hammers.

Jednak Wielka Brytania to nie jedyny kraj gdzie żużel przeżywa spore problemy. Również w kraju który kiedyś słyną  z tego sportu czyli Szwecji można zauważyć spory regres. Przekłada się to na kiepską sytuację finansową wielu klubów. Przykładem może być Indinerna Kumla czyli klub którego rachunki jeszcze nie tak dawno musieli pokryć sami kibice. Również samo zainteresowanie sportem zarówno ze strony fanów jak i mediów w Szwecji jest z roku na rok na coraz to niższym poziomie.

W innych krajach takich jak Niemcy czy też Czechy można zaobserwować jeszcze większy spadek zainteresowania rozgrywkami żużlowymi. Sport ten znajduje się na szarym końcu jeżeli chodzi o listę popularności sportów motorowych.

Nawet za oceanem rozgrywki żużlowe straciły na swoim znaczeniu i obecnie są co najwyżej niszową ciekawostką niż pełnoprawnym wydarzeniem.  Jak zatem widzicie żużel na świecie przechodzi bardzo ciężką próbę i tylko czas pokaże czy sytuacja ta zdoła się odmienić czy też nasz kraj będzie bastionem tego sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *