Jak wybrać siedzisko dla dziecka: modne czy wygodne?

Urządzając pokój dla dziecka rodzice często głowią się nad tym, w jaki sposób dobrać siedzisko? Czym się kierować podczas zakupów: modą i najnowszymi trendami designerskimi, czy wygodą użytkowania? Czy należy postawić na produkt tani i uniwersalny, czyli obrotowe krzesło do biurka, czy wydać więcej pieniędzy na wygodne fotele i pufy o lepszych parametrach zdrowotnych? Oto kilka wskazówek.

Fotele i pufy

 

Krzesło do biurka

Trzeba przyznać, że największym wyzwaniem jest siedzisko dla ucznia, który dużo czasu spędza w szkolnej ławce. Publiczne instytucje oświatowe zazwyczaj nie martwią się o dobór siedzisk dla dzieci, z uwagi na ograniczony budżet. Ale prywatne ośrodki edukacyjne oraz rodzice, zwracają uwagę na to, jaki wpływ ma dany rodzaj siedziska na przyjmowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Ważne jest także dla nich dopasowanie gabarytów krzesła do wieku ucznia.

Planowanie zakupu krzesła do biurka w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, powinno uwzględniać kilka elementów: wzrost i wagę ucznia, wymiary biurka oraz ewentualne zalecenia lekarskie. Warto zwrócić szczególną uwagę na aspekt zdrowotny: czy dziecko ma skłonności do garbienia się lub krzywienia bocznego kręgosłupa? W jaki sposób lubi siedzieć: trzyma ręce na blacie, czy się nimi podpiera? I w jaki sposób układa nogi? Aby móc odpowiedzieć na te pytania, trzeba poobserwować dziecko, nie dając mu wskazówek jak powinno siedzieć.  Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, należy poradzić się lekarza lub fizjoterapeuty, aby móc przeciwdziałać negatywnym nawykom dziecka podczas siedzenia przy biurku.

Fotele i pufy

Fotele i pufy w strefie relaksu

Dobór krzesła do biurka dla ucznia powinien uwzględniać także to, ile czasu zamierza przy nim spędzać i jakie czynności będzie wykonywać najczęściej? Czy najwięcej czasu zajmie mu czytanie i pisanie ręczne, czy obsługa komputera? Podczas zakupów pozwólmy dziecku wybrać coś, co mu się podoba, ale pamiętajmy o tym, że siedzisko powinno być również praktyczne. Najlepiej zainspirować się innymi elementami aranżacji wnętrza, takimi jak łóżko, fotele i pufy, dywan lub zasłony i żaluzje. W pokoju dla dzieci i młodzieży warto wydzielić tzw. strefę relaksu, gdzie uczeń będzie mógł odpocząć i rozprostować plecy. Do tego najlepiej nadają się duże poduchy, worki sako lub fotele relaksacyjne. Ich zaleta jest to, że dopasowują się do pozycji ciała użytkownika, więc można na nich komfortowo siedzieć i leżeć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *