Jak wybrać odpowiedni klon do ogrodu?

Jak wybrać odpowiedni klon do ogrodu?

Jedną z roślin jakich nie powinno zabraknąć w ogrodzie jest klon. Klon to rodzina roślin które obejmuje gatunki występujące zarówno w naszym kraju jak i takie które spotkać można tylko poza jego granicami – jak klon palmowy. Rośliny te zasługują na miejsce w ogrodzie w głównej mierze ze względu na swoje wysokie  walory dekoracyjne. W związku z tym w poniższym artykule skupimy się na tym jak wybrać odpowiedni klon do ogrodu.

Jak wybrać odpowiedni klon do ogrodu
Jak wybrać odpowiedni klon do ogrodu

Zacznijmy od tego, że gatunki klonów w głównej mierze różnią się między sobą zarówno wielkością, wymaganiami glebowymi jak i  miejscem przeznaczenia ( ogród lub park ). W związku z tym pod względem pielęgnacji ciężko jest znaleźć wspólny mianownik wszystkich odmian.

Możemy jednak wysnuć pewne uniwersalne wnioski dotyczące pielęgnacji klonów. Znaczna większość z nich w ogrodzie preferuje miejsce nasłonecznione. Zwłaszcza jeżeli mówimy o klonach z fantazyjnie zabarwionym listowiem. W przypadku niektórych odmian klonów wodoodpornych można je bez problemu posadzić w okresie jesiennym. Gatunki bardziej wrażliwe na zmiany temperatur zaleca się jednak sadzić dopiero na wiosnę. Oprócz tego, te mniej odporne na zimo gatunki przez pierwsze kilka lat należy trzymać w podziemnym okryciu.

Młode klony wymagają też odpowiedniego nawodnienia. Starsze drzewa radzą sobie jednak w czasie suszy już znacznie lepiej. Klony trzeba też profilaktycznie chronić przed różnymi rodzaju chorobami. Od często atakującego ten gatunek plamistości liści aż po mączniaki i choroby takie jak gruzełek cynobrowy.

Przyjrzyjmy się teraz kilku najpopularniejszym odmianom klonu. Na początek trzeba wspomnieć o klinie pospolitym. Drzewo to potrafi osiągnąć nawet trzydzieści metrów wysokości. W związku z tym radzimy umieszczać je raczej w dużych i przestrzennych ogrodach. Takich zaprojektowanych w stylu wiejskim. Odmiana ta charakteryzuje się dużymi, nawet siedmio klapowymi liśćmi. Oprócz tego wytwarza charakterystyczne owce. Odmiana ta bardzo dobrze znosi półcieniste otoczenie, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza. Nie należy jej jednak sadzić w miejscach podmokłych.

Inną ważną odmianą jest klon jawor. Gatunek ten potrafi osiągnąć nawet czterdzieści metrów wysokości. W porównaniu z klonem pospolitym posiada pięcio klapowe liście. Od swojego brata różni się też wymaganiami uprawy. Jest on znacznie bardziej wymagający. Sadzić powinno się go na żyźniejszej glebie. Źle znosi on też brak wody oraz zanieczyszczenia powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *