Jak wybrać najlepszą odmianę orzecha włoskiego do uprawy?

Jak wybrać najlepszą odmianę orzecha włoskiego do uprawy?

Chyba wszyscy kochamy smak orzechów włoskich. Nie wszyscy jednak wiemy dzięki komu zawdzięczamy to, że roślina ta znalazła się w naszym kraju. Otóż fakt, że owoce tej rośliny możemy teraz ze smakiem zajadać to zasługa pewnego zakonnika. Dokładniej mówiąc – Jacka Odrowąża. To właśnie ten dominikanin na przełomie dwunastego i trzynastego wieku sprowadził ziarna orzecha włoskiego na polski grunt a dokładniej mówiąc do Sandomierza. Skoro rys historyczny mamy już za sobą to teraz zastanowimy się jak wybrać najlepszą odmianę orzecha włoskiego do uprawy.

Jak wybrać najlepszą odmianę orzecha włoskiego do uprawy
Jak wybrać najlepszą odmianę orzecha włoskiego do uprawy

Otóż jak się okazuje najlepiej do tego celu sprawdzi się orzech włoski jacek szczepiony. Jest to w prostej linii odmiana która została sprowadzona przez wspomnianego we wstępie zakonnika. Nazwa pochodzi oczywiście od imienia Dominikanina i często drzewa te określane są też zwyczajnie ,,jackami”. Co zatem sprawia, że odmiana ta idealnie się sprawdza.

Zacznijmy od przyjrzenia się samemu drzewu. W okres dojrzewania wchodzi ono stosunkowo wcześnie. Jego główną zaletą jest to iż wraz z wiekiem lepiej owocuje. Rośnie zazwyczaj na bardzo dorodny okaz i posiada drobną ale za to rozłożystą koronę o dużych liściach.

Co z samymi owocami czyli orzechami? Otóż ,,jacek sandomierski” rodzi największe orzechy jakie można spotkać w naszym rodzimym kraju. Orzechy dojrzewają w drugiej połowie września i są praktycznie od razu gotowe do spożycia. Cenione są szczególnie w przemyśle cukierniczym. Wszystko ze względu na duże jądra orzecha które są niezwykle słodkie w smaku i proste do oddzielenie od otaczającej je skorupy ochronnej.

Sama skorupa jest niezwykle twarda, pokryta jest malutkimi wypustkami i posiada zielony kolor.

Podsumowując, ta odmiana orzecha włoskiego ma duże jądra owoców, dużą odporność na choroby oraz mrozy. Cechuje się też wysoką plennością. Obficie i regularnie owocuje – wraz z wiekiem owocowanie poprawia się. Wszystkie te cechy sprawiają, że orzech włoski jacek to idealny wybór do naszych sadów czy też ogrodów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *