Jak urządzić pokój wypoczynkowy?

Jak urządzić pokój wypoczynkowy?

Jednym z ważniejszych miejsc w domu jest pokój wypoczynkowy. Jak sama nazwa wskazuje to właśnie on ma służyć nam do relaksu i wypoczynku. Wydawać by się więc mogło, że urządzenie tego rodzaju pomieszczenia to przysłowiowa bułka z masłem. Wybieramy sofa, meblościankę, fotele i wszystko powinno być już gotowe. Niestety najczęściej zdarza się, że te elementy nie pasują idealnie do siebie czy to pod względem funkcjonalnym czy też estetycznym. Dlatego też stworzyliśmy dla was ten poradnik w którym podpowiemy jak urządzić pokój wypoczynkowy.

pokój wypoczynkowy
pokój wypoczynkowy

Jak wspomnieliśmy we wstępie pokój wypoczynkowy pełni wiele funkcji. Służy do relaksu, spożywania posiłków we wspólnym gronie czy też przyjmowania odwiedzających nas gości. Z tego też względu jego aranżacja musi być dobrze przemyślana. Dodatkowo możemy stać przed trudniejszym zadaniem niż nam się wydaje jeżeli nasz pokój dzienny nie należy do największych. Walka z małym metrażem jest bowiem niezwykle trudna i wymaga przemyślanego planowania.

Jak mówią eksperci od urządzania wnętrz pokój dzienny lub też wypoczynkowy powinien mieć powierzchnię od około dwudziestu pięciu do trzydziestu metrów kwadratowych. Dopiero wtedy można w nim prosto wydzielić strefy funkcjonalne. Jeżeli nasz pokój jest mniejszy to może warto rozważyć jego połączenie z innym pomieszczeniem funkcyjnym takim jak kuchnia lub też przedpokój. Pozbycie się jednej ściany działowej może sprawić, że pokój wypoczynkowy stanie się dużo przestronniejszy nie ujmując nic sąsiadującym pomieszczeniem. Nie zaleca się jednak aby pokój wypoczynkowy miał rozmiary większe niż 40 metrów kwadratowych gdyż straci wtedy na swojej przytulności.

Na jakie strefy zatem powinien zostać podzielony pokój wypoczynkowy? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Może znaleźć się tam miejsce do relaksu przy komputerze, strefa jadalna czy też miejsce do oglądania telewizji. Najważniejsze podczas dzielenia pomieszczenia na strefy jest jednak to aby komunikacja między nimi nie była w żaden sposób zakłócona. Pokój wypoczynkowy w żadnym przypadku nie powinien zatem stać się miejscem gdzie krzyżują się drogi komunikacyjne pozostałych domowników chcących przejść z jednego pomieszczenia do kolejnego.

Istotny jest też dobór odpowiednich mebli. Z całą pewnością powinny być one spójne wizualnie. Jeżeli zatem wybierzemy sofę w kolorze szarości to również fotele młodzieżowe jakie dokupimy do siedzenia i relaksu powinny wpisywać się w ten odcień.

Należy też pamiętać o odpowiednim doborze koloru ścian. Tak aby sprzyjał on wypoczynkowi. Z tego względu kolory powinny być stonowane. Doskonale sprawdzą się wszelkie biele, beże i delikatne szarości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *