Jak urządzić nowoczesny pokój dla nastolatka?

Pokój dla nastolatka powinien połączyć wiele funkcji: musi być jednocześnie sypialnią, miejscem zabawy i rozrywki, odpoczynku i nauki. Przemyślana aranżacja zapewni wydzielenie w pokoju dorastającego dziecka odpowiednich stref, które będą funkcjonalne i zgodne z nowoczesnymi trendami. Warto zainwestować w modne, nowoczesne meble takie jak fotele młodzieżowe, worki sako lub pufy.

Fotele młodzieżowe

Pokój dla nastolatka: od czego zacząć urządzanie?

Urządzanie pokoju dla nastolatka winno być podporządkowane jednej zasadzie: wsłuchaniu się w potrzeby, zainteresowania i gust dorastającego dziecka. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nastolatek spędza w swoim pokoju dużo czasu. Dlatego trzeba dołożyć starań, aby powstała taka przestrzeń, w której będzie się czuł swobodnie i bezpiecznie. Zapewne uwzględnienie wszystkich potrzeb i oczekiwań dorastającego dziecka będzie nastręczać problemów, ale warto dążyć do obopólnego kompromisu.

Mając w pamięci nadrzędny cel, czyli stworzenie dla nastolatka czegoś w rodzaju azylu, w którym będzie mógł zrelaksować się, skupić się na nauce i ugościć przyjaciół, warto zaprosić  dziecko do wspólnego tworzenia aranżacji. Warto zacząć od podstawowych mebli takich jak: łóżko, biurko, fotel obrotowy czy szafa, ponieważ ich obecność zazwyczaj nie podlega dyskusji. Nastolatki lubią się wyróżniać, więc warto pokusić się o oryginalne, designerskie meble. Dobrym pomysłem jest połączenie klasycznych mebli z nowoczesnymi siedziskami, takimi jak: fotele młodzieżowe, pufy, worki sako lub ogromne poduchy.

Fotele młodzieżowe

Strefy w pokoju dla nastolatka

W pokoju młodzieżowym powinny być wydzielone trzy podstawowe strefy: sypialniana, do nauki oraz do odpoczynku i rozrywki. Warto także wyznaczyć miejsce, w którym dorastające dziecko będzie mogło przyjmować gości. Aranżacja takiej strefy jest bardzo prosta –  wystarczy niski stolik, wygodne fotele młodzieżowe lub pufy oraz sprzęt, na którym młodzież będzie słuchać muzyki, grać lub oglądać filmy.

Czasami dla rodziców dorastających dzieci problematyczne jest usytuowanie komputera oraz telewizora w pokoju młodzieżowym. Wynika to z faktu, że dorośli chcą mieć kontrolę nad ilością czasu spędzanego przez dziecko na rozrywce i nad treściami, które ogląda lub czyta. Trudno rozgraniczyć rozrywkę od nauki, kiedy laptop służy jednocześnie do zabawy i do odrabiania zadań domowych. Dlatego pomocne może okazać się wyraźne oddzielenie strefy nauki od strefy zabawy, tak aby to, gdzie znajduje się komputer, dokładnie wyznaczało jego funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *