Jak uchronić drzewka owocowe przed wiosennymi chorobami?

Jak uchronić drzewka owocowe przed wiosennymi chorobami?

Wiosna to bardzo piękny okres. W końcu to właśnie wtedy większość roślin znajdujących się w naszych ogrodach budzi się do życia po zimowym śnie. Nie znaczy to jednak, że czas ten jest dla roślin prosty i łatwy. W większości przypadków muszą się one zmagać z wieloma przeciwnościami. Czy to ze strony zmieniającej się ciągle pogody czy też różnego rodzaju chorobami. To właśnie na tych ostatnich skupimy się w poniższej publikacji. Jeżeli zatem zastanawiacie się jak uchronić drzewka owocowe przed wiosennymi chorobami to ten artykuł jest właśnie dla was.

drzewka owocowe
drzewka owocowe

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wraz z nadejściem wiosny rozwijać zaczynają się różnorakie zarodniki grzybów. Mogą one infekować drzewka. I tak w przypadku jabłoni czy też gruszy rośliny te mogą być narażone na atak parcha jabłoni i gruszy. Chorobą jaka może dotknąć morele czy też wiśnie jest natomiast brunatna zgnilizna. Sprawia ona, że usychać mogą nawet całe gałązki roślin. Bardzo szkodliwy wpływ na drzewka owocowe takie jak brzoskwinie może mieć też kędzierzawość liści, która objawia się deformacją i pęcherzami na liściach co powoduje osłabienie roślin.

Jak zatem zapobiegać tego rodzaju chorobom? Otóż najprostszym a jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem będzie wykonanie oprysku. Na rynku można spotkać bardzo dużą ilość środków służących do ochrony drzew. Jednym z najbardziej popularnych są takie jak Miedzian 50WP lub Miedzian Ekstra 350SC w formie zawiesiny. Tego rodzaju środki oparte na miedzi są szczególnie skuteczne w zwalczaniu chorób grzybicznych.  Istotne jest tutaj jednak kiedy dany oprysk trzeba zastosować. Według wieloletnich doświadczeń najlepiej będzie taki proces przeprowadzić jeszcze w okresie bezlistnym czyli właśnie wczesną jesienią. Gdy liście będą już rozwinięte i zainfekowane wykonywanie oprysków zwyczajnie mija się z celem.

Przeprowadzając oprysk drzewek owocowych należy zawsze pamiętać aby wybrać dzień o bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Optymalna temperatura to natomiast około 10 stopni Celsjusza lub więcej. Zaleca się również wykonanie dwóch tur oprysków. Najlepiej w odstępach około półtora do dwóch tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *