Jak przycinać krzewy ozdobne w ogrodzie?

Jak przycinać krzewy ozdobne w ogrodzie?

Wszystkie rośliny znajdujące się w ogrodzie wymagają naszej pielęgnacji. Szczególnie wiele uwagi pod tym względem trzeba poświęcić krzewom ozdobnym. Ich odpowiednie przycięcie będzie miało przełożenie na ich wzrost, owocowanie, kwitnienie oraz zachowanie odpowiedniej kondycji. Aby jednak dobrze przyciąć krzewy ozdobne trzeba wiedzieć jak i kiedy dokonać. W związku z tym jeżeli chcecie się dowiedzieć jak przycinać krzewy ozdobne w ogrodzie to zapraszamy was do dalszej lektury.

Jak przycinać krzewy ozdobne w ogrodzie
Jak przycinać krzewy ozdobne w ogrodzie

Zacznijmy zatem od tego, że sposób cięcia będzie w dużym stopniu zależny od tego czy główną ozdobą danej rośliny są jej pędy, liście, kwiaty czy też może owoce. Ważnym czynnikiem będzie również charakter kwitnienia danej rośliny oraz to jakiego wyglądu po przycięciu oczekujemy.

Kiedy zatem przycinamy rośliny zaraz po sadzeniu? Otóż taki zabieg należy przeprowadzić wyłącznie na roślinach liściastych. Opiera się on na przycięciu wszystkich pędów do ich połowy ( lub jednej trzeciej ) długości.

W przypadków nieco starszych krzewów ozdobnych liściastych przycinania nie należy koniecznie wykonywać co roku. Zaleca się jedynie usunąć uszkodzone pędy oraz gałęzie które powodują nadmierne zagęszczenie. Formy pienne należy ciąć w zależności od kształtu korony jaki zamierzamy uzyskać lub gdy po prostu zamierzamy zmniejszyć jej objętość.

A kiedy jest najlepszy czas na przycinanie krzewów w ogrodzie. Ogólnie przyjmuje się, że optymalny okres to późna zima lub też wczesna wiosna. To właśnie w tym okresie najlepiej będzie przyciąć takie rośliny jak hortensje drzewokwata, tawuły, powojniki czy też pięciorniki. Krzewy ozdobne – zgarden.pl to miejsce gdzie tego rodzaju rośliny do ogrodu można kupić w bardzo przystępnych cenach.

 

W przypadku roślin o ozdobnych liściach takich jak  berberysy, śnieguliczki pędy należy skrócić o około 10 do 20 centymetrów.

W okresie wczesno-wiosennym warto również zadbać o przycięcie iglaków. Jodłom i świerkom należy skrócić przyrosty o co najmniej połowę aby posiadały one w przyszłości bardziej zwarty przekrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *