Jak prawidłowo zadbać o diamenty?

Jak prawidłowo zadbać o diamenty?

Jedną z najpiękniejszych ozdób biżuteryjnych jakie można spotkać w pierścionkach, kolczykach czy bransoletach jest diament. Ten kamień szlachetny wzbudza zachwyt już od tysięcy lat i jest uważany za tak samo cenny teraz jak i w czasach starożytnych. Diamentowa biżuteria stanowi zatem jeden z najbardziej okazałych i wspaniałych prezentów jakie można komuś wręczyć. Aby jednak diamenty mogły cieszyć nasz wzrok przez cały czas to trzeba o nie odpowiednio zadbać. W związku z tym w poniższym artykule podpowiemy wam jak prawidłowo zadbać o diamenty.

Jak prawidłowo zadbać o diamenty
Jak prawidłowo zadbać o diamenty

Diamenty słyną ze swojej twardości. Uważane są za jeden z najtwardszych materiałów jakie można spotkać na Ziemi. Stosuje się je zatem bardzo często w przemyśle do cięcia różnorakich przedmiotów. Mimo takich właściwości diament narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeżeli zatem chcemy aby biżuteria z diamentami służyła nam przez długie lata trzeba o nią zadbać.  Mowa tutaj chociażby o regularnych wizytach u jubilera, który pomoże wyczyścić diament i sprawdzić go pod kątem ewentualnych uszczerbków lub uszkodzeń.

Diament może bowiem ulec uszkodzeniom czy też nabawić się skaz. Nie zaleca się korzystania z diamentowej biżuterii podczas ciężkich prac. Diamentowi szkodzić mogą również różnorakie substancje chemiczne z chlorem na czele. Nie należy zatem maczać tego rodzaju biżuterii w wybielaczach czy też innych płynach czyszczących. Może to bowiem skutkować różnorakimi odbarwieniami diamentu.

Aby diament przez długi czas utrzymywał swój piękny, naturalny blask trzeba go regularnie czyścić. Takie czynniki jak pot czy też chemikalia mogą bowiem powodować odbarwienia. Trzeba zatem zadbać o regularne czyszczenie biżuterii.

W domowych warunkach najprostszym sposobem będzie użycie małej ilości detergentu rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Biżuterię należy delikatnie szorować miękką szczoteczką w roztworze czyszczącym i następnie osuszyć, przepłukać i wytrzeć miękką szmatką.

Alternatywą jest moczenie biżuterii z diamentami w wodzie z amoniakiem rozpuszczonym w proporcjach jeden do jednego. Zabieg taki powinien trwać około pół godziny. Po tym trzeba biżuterię przepłukać i wytrzeć miękką szmatką.

Należy też zadbać o odpowiednie przechowywanie diamentowej biżuterii. Najlepiej będzie do tego celu użyć specjalnych szkatułek wyścielonych miękkim suknem.

Aby mieć pewność, że nasza biżuteria z diamentami nadal jest w dobrym stanie zawsze można oddać ją do certyfikacji. Laboratoria gemmologiczne takie jak – http://www.pollabo.pl/ dokładnie zbadają diament i pozwolą określić czy nie stracił on czegoś ze swojego pierwotnego blasku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *