Jak powinien wyglądać prawidłowo zaprojektowany adres URL?

Jak powinien wyglądać prawidłowo zaprojektowany adres URL?

Pozycjonowanie stron internetowych to nie tylko dbanie o wysokiej jakości content na stronie. Pozycjonowanie nie opiera się też wyłącznie na pozyskiwaniu wysokiej jakości linków prowadzących do naszej strony. Część działań z zakresu SEO w dużej mierze opiera się również na poprawnie skonstruowanych adresach URL. Jak powinien wyglądać prawidłowo zaprojektowany adres URL oraz czym tak dokładnie on jest dowiecie się z naszego artykułu.

przyjazny url
przyjazny url

Zacznijmy zatem od podstaw. URL to skrót od Uniform Resource Locator. URL stanowi format adresowania różnorakich zasobów znajdujących się w sieci. Najczęściej mówi się o nim w stosunku do adresów stron internetowych.

Pod względem konstrukcyjnym adres URL składa się z kilku elementów. Mamy zatem rodzaj zasobu jaki zostanie wykorzystany. W przypadku stron www będzie to protokół https lub też http. Następnym elementem jest część zależna czyli nic innego jak nazwa danej domeny, jej rozszerzenie oraz ścieżka dostępu.

Skoro mamy podstawy za sobą to trzeba wiedzieć, że optymalizacja adresów URL powinna stanowić podstawowe działanie z zakresu polepszenia struktury strony pod kątem SEO. Przypadkowe i nie mające ładu ani składu adresy URL nie powinny mieć miejsca na stronie, która poważnie podchodzi do pozyskiwania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zastanówmy się zatem jak prawidłowo powinien wyglądać dobrze przygotowany pod kątem SEO adres URL. Na pewno powinien być on krótki. Powinien też posiadać możliwie jak najmniej liter. Dobrze aby składał się ze słów kluczowych zgodnych z contentem na stronie. Między treściami powinny znaleźć się separatory. Sam adres powinien być prosty do zapamiętania i kierować do konkretnej ścieżki czy też podstrony witryny. Adres URL powinien być też samo wyjaśniający – oznacza to, że już po spojrzeniu na jego nazwę powinniśmy być w stanie stwierdzić co znajduje się na danej witrynie.

Należy też unikać aby w adresie URL nie znalazły się takie rzeczy jak znaki specjalne. Aby sam adres nie był zbyt długi oraz nie zawierał w sobie zbyt dużej ilości nic nieznaczących ciągów cyfr lub przypadkowych znaków.

Przykładem adresu URL, który jest przyjazny wyszukiwarkom będzie na przykład:

https://www.stronawww.pl/spodnie-dresowe-xl-czarne/
https://www.stronawww.pl/filie-i-siedziby-w-polsce/

Przykładem źle zaprojektowanego adresu URL może być natomiast:

http://www.stronawww.pl/zakładka73204489/asdf%$/paci#@!/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *