Jak poradzić sobie z cieknącym grzejnikiem?

Jak poradzić sobie z cieknącym grzejnikiem?

Utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu zależy w bardzo dużej mierze od sprawnie działających grzejników oraz samej instalacji grzewczej. Jeżeli z któregoś z kaloryferów zaczyna cieknąć to znaczy, że mamy całkiem poważny problem. W poniższym artykule opiszemy zatem najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy oraz podpowiemy jak poradzić sobie z cieknącym grzejnikiem.

cieknąca instalacja
cieknąca instalacja

Zacznijmy od tego, że nikt nie poradzi sobie lepiej z problemem cieknącego grzejnika niż profesjonalny hydraulik. Niestety nie zawsze mamy możliwość skorzystania z jego usług z różnorakich powodów. Samodzielna naprawa na szczęście jest jak najbardziej możliwa i co istotne nie musi być bardzo kosztowna. Nie ma też co odwlekać momentu naprawy – im szybciej uporacie się z problemem tym lepiej.

Bardzo częstym zjawiskiem jest kapanie wody z zaworu grzejnika. Aby poradzić sobie z taką przypadłością konieczne będzie spuszczenie wody z grzejnika. W nowszym budownictwie będzie to prostsze ze względu na oddzielny obwód dla każdego grzejnika. W starym budownictwie wiązać się to może już jednak z koniecznością spuszczenia wody z całego układu.

Po wykonaniu tej czynności należy kluczem nastawnym odkręcić zawór mocujący do rury jak i mocowanie grzejnika. Następnie konieczna będzie wymiana uszczelek na nowe oraz naniesienie na nie choć odrobiny smaru. W przypadku braku uszczelek najlepiej będzie zdecydować się na użycie taśmy teflonowej. W niektórych przypadkach może wystarczyć samo dokręcenie nakrętki na trzpieniu lub też wyłącznie wymiana uszczelki.

W innym przypadku konieczne może okazać się wymienienie zaworu grzejnika. Nowy zawór to zazwyczaj koszt poniżej 50 złotych. Jego wymiana nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Przy okazji wymiany zaworu dobrze rozważyć też możliwość przepłukania grzejnika z nieczystości jakie mogły uzbierać się w jego wnętrzu.

Dużo bardziej ekstremalnym przypadkiem jest to gdy grzejnik posiada pęknięte czy też pordzewiałe żeberka. Wtedy konieczna jest wymiana grzejnika na nowy. Na szczęście obecnie dostępnych jest bardzo wiele modeli grzejników. Na szczególną uwagę zasługują tutaj grzejniki dekoracyjne, które stanowią dodatkową ozdobę pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *