Jak pielęgnować ogród zimą?

Jak pielęgnować ogród zimą?

Zima to najlepszy okres aby zaplanować jakie kolejne rośliny zamierzamy umieścić w naszym ogrodzie oraz jak zamierzamy zmienić jego wygląd. Nie znaczy to jednak, że w tym trudnym czasie trzeba całkowicie zapomnieć o roślinach, które już w ogrodzie się znajdują. Zima warto bowiem na bieżąco kontrolować stan roślin jakie posiadamy w ogrodzie – zwłaszcza jeżeli są to krzewy ozdobne. W związku z tym w poniższej publikacji podpowiemy wam jak pielęgnować ogród zimą.

Jak pielęgnować ogród zimą
Jak pielęgnować ogród zimą

Zacznijmy zatem od tego, że mróz to nie jedyny wróg roślin podczas zimy. Bardzo groźny jest również sam śnieg. Wszystko przez jego wagę. Obfite opady śniegu mogą bowiem w prosty sposób doprowadzić do zniekształcenia roślin lub też całkowitego połamania gałęzi. Warto zatem w zimowym okresie na bieżąco śledzić prognozy pogody i w razie bardziej obfitych opadów śniegu obwiązać rośliny sznurkiem lub też otrzepywać je z nadmiaru śniegu. Tego rodzaju zabieg może być szczególnie istotny w przypadku roślin dekoracyjnych jakie znajdują się w ogrodzie.

Zimą nie tylko rośliny wymagają naszej opieki ale też trawnik. Jeżeli zależy nam na tym aby wiosną trawnik nadal prezentował się okazale to nie należy zimą na śniegu wydeptywać ścieżek. Wszystko przez to iż trawa pod ubitym śniegiem bardzo mocno się niszczy. Zmniejszy się dostęp powietrza do trawy co będzie przekładać się na większe prawdopodobieństwo powstawania chorób grzybowych.

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o kontrolowaniu zimowych osłon zimą. Jeżeli przyjdzie już odwilż i temperatury będą sięgać powyżej zera warto upewnić się, że zawczasu ściągniemy wszelkie osłony jakie miały zabezpieczyć roślinę przed mrozem. W dodatniej temperaturze mogą one bowiem grozić przegrzaniem rośliny.

Jak zatem widzicie nawet zimą ogród wymaga pewnej opieki i należy nie zostawiać go samem sobie. Jeżeli jednak odpowiednio się o niego zatroszczycie to na pewno będziecie mogli zachwycać się jego pięknem przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *