Jak oszczędzać ciepło?

Jak oszczędzać ciepło?

Jesteśmy już w trakcie sezonu grzewczego. W tym okresie wszyscy właściciele domów i mieszkań bacznie śledzą rachunki jaki przychodzi im opłacać za ogrzewanie. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego. Koszty grzewcze rosną bowiem z roku na rok mocno obciążając każdy domowy budżet. Wielu właścicieli gospodarstw domowych szuka zatem sposobów na oszczędności. W tym artykule zastanowimy się zatem nad tym jak oszczędzać ciepło.

Jak oszczędzać ciepło
Jak oszczędzać ciepło

Pierwszym krokiem na oszczędzanie ciepła jest dociepleniu budynku. Trzeba sobie zdawać sprawę, że zapotrzebowanie naszego mieszkania na ciepło w dużym stopniu zależy od jego stanu, wieku oraz ilości okien i drzwi. Wszystkie te wspomniane czynniki bezpośrednio przekładają się na to w jakim tempie ciepło ucieka z naszego domostwa. Niestety w Polsce nadal przeważają mieszkania budowane w starym budownictwie które pod względem energooszczędności nigdy nie dorównają tym wykonanym w nowym budownictwie. Modernizacja budynku pod tym względem może pozwolić zaoszczędzić nawet do jednej trzeciej kosztów ogrzewania.

Najbardziej istotnym elementem pod względem wymiany ciepła w pomieszczeniu mają okna. Statystyki pokazują, że to właśnie przez nie ucieka z mieszkania około 20 procent ciepła. Na ten współczynnik wpływ ma  zarówno szczelność okien oraz ich powierzchnia. Warto zatem w pierwszym kroku skupić się na wymianie okien na takie, które zminimalizują prawdopodobieństwo uciekania ciepła z danego pomieszczenia.

W przypadku gdy nie zamierzamy wymieniać okien musimy liczyć się z tym, że w pomieszczeniach z dużym, przeszklonym wyjściem na taras trzeba będzie zaprojektować ogrzewanie o większej mocy aby zapewnić komfort termalny.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie ciepła jest użycie odpowiednich grzejników. To one są bowiem odpowiedzialne za oddawanie ciepła do danego pomieszczenia. Dobry i nowoczesny grzejnik zapewni nam odpowiednią wydajność i komfort termalny. Dobierając grzejniki trzeba mieć na uwadze, że niektóre pomieszczenia wymagają montażu grzejników o większej mocy. Chodzi tutaj chociażby o łazienkę. Tam grzejniki łazienkowe ( https://www.dudik.pl/grzejniki-lazienkowe ) muszą mieć o około jedną piątą większą moc aby zapewnić dobry komfort termalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *