Jak odróżnić prawdziwy diament?

Jak odróżnić prawdziwy diament?

Motyw fałszywych diamentów bardzo często przewija się zarówno we współczesnej kinematografii jak i beletrystyce. Nic dziwnego. W końcu zawód jaki może spotkać kogoś gdy dowiaduje się, że jest w posiadaniu podróbek a nie oryginałów może być bardzo druzgocący. A co gdyby taka sytuacja przydarzyła się wam w prawdziwym życiu? Jak odróżnić prawdziwy diament od tego fałszywego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

diament
diament

Zacznijmy od tego, że specjalistami w odróżnianiu fałszywych diamentów od prawdziwych są gemmolodzy. Posiadają oni niezbędną wiedzę i stosowane uprawnienia w tym względzie. To oni wystawiają też certyfikaty poświadczające o autentyczności danego diamentu. Każdy prawdziwy diament powinien takowy certyfikat posiadać aby zapewnić kupującego, że ma styczność z pełno wartościowym produktem. Możecie na przykład w tej kwestii poprosić o pomoc firmę pollabo.pl która specjalizuje się w certyfikowaniu wartościowych kruszców.

Jeżeli jednak chcemy sprawdzić domowymi sposobami autentyczność danego kamienia istnieje na to kilka metod. Powinniśmy zatem poddać diament dokładnej analizie pod szkłem powiększającym. Tam można dzięki kilku obserwacjom ocenić czy diament jest prawdziwy czy też należy zakwalifikować go jako podróbkę. I tak – prawdziwy diament będzie posiadał niedoskonałości podczas gdy ten podrabiany będzie posiadał skazy. Oprócz tego prawdziwy diament posiada ostre krawędzie a ten fałszywy najczęściej będzie miał zaokrąglone. Oprócz tego jeżeli metal w którym umieszczono kamień jest pozłacany czy też srebrny istnieje dodatkowe ryzyko, że może on być podróbką. Przeważnie tak wartościowe kamienie umieszcza się w złocie lub też platynie.

Sposobem na rozpoznanie prawdziwego diamentu jest też sposób w jaki odbija on światło. Fałszywy kamień można rozpoznać po tym, że jedynie kolory tęczy będą widoczne wewnątrz kamienia. Niektóre kamienie takie jak cyrkonie czy szkła kwarcowe mogą w pewien sposób naśladować blask diamentu ale posiadają one dużo mniejszy współczynnik załamania światła. Trzeba zatem dokładnie uważać.

Jak sami widzicie istniej kilka sposobów aby samemu ocenić autentyczność diamentu, jednak dopiero badanie przez gemmologa da wam pełny obraz tego czy macie do czynienia z podróbką czy też z oryginałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *