Jak odpowiednio zadać o klon pospolity w ogrodzie?

Jak odpowiednio zadać o klon pospolity w ogrodzie?

Jednym z drzew które całkiem często można spotkać w przydomowych ogródkach jest klon. Szczególnie klon pospolity. Mimo, że wielu osobom drzewo to może kojarzyć się głównie z dekoracyjnymi liśćmi jakimi może pochwalić się ta roślina jesienią to ma on też wiele innych zalet. Aby móc się jednak cieszyć pięknem tego drzewa trzeba o nie odpowiednio zadbać. W związku z tym w poniższej publikacji postaramy się wam doradzić jak odpowiednio zadbać o klon pospolity w ogrodzie.

Jak odpowiednio zadać o klon pospolity w ogrodzie
Jak odpowiednio zadać o klon pospolity w ogrodzie

Zacznijmy od tego, że klon pospolity to jeden z przedstawicieli licznej rodziny klonów, która liczy obecnie ponad sto gatunków. Klon to drzewo które swoje piękno w pełnej krasie pokazuje jednak dopiero późną jesienią, kiedy to zachwyca swoimi kolorowymi liśćmi.

Przyjrzyjmy się na początku temu jak ogólnie prezentuje się klon pospolity. Liście klonu są dość duże, ich średnica może sięgać nawet do dwudziestu centymetrów. Wszystkie liście mają mocno zarysowany kształt i charakterystyczne pięć klap z zaokrąglonymi wcięciami. W dużej mierze mogą one niektórym przypominać liście platana.

Klon pospolity uważany jest za jedno ze szlachetnych drzew. Jego wzrost jest bardzo szybki i drzewo to może osiągnąć nawet trzydzieści metrów wysokości. Prezentuje się bardzo okazale i może pochwalić się bardzo duża żywotnością. Przeważnie klon może mieć nawet ponad stop pięćdziesiąt lat. Ważnym elementem klonu jest również charakterystyczna szara kora z pęknięciami. Właśnie z tego względu wcześniej można było często je spotkać w szlacheckich dworkach lub pałacowych ogrodach.

Obecnie najstarszy polski klon zbliża się do wieku trzystu lat przy wzroście prawie dwudziestu dziewięciu metrów.

Drewno klonu często wykorzystywane jest również w stolarstwie do produkcji fornirów. Wykorzystuje się je również do produkcji instrumentów muzycznych.

Skupmy się teraz na pielęgnacji klonu pospolitego. Drzewo to nie jest zbyt wymagające. Wystarczy mu nawet przeciętnej jakości gleba i półcieniste miejsce. Nie należy jednak sadzić go na podmokłych terenach oraz tam gdzie występuje spore zasolenie gleby. Nie powinien zatem być on zlokalizowany zbyt blisko dróg czy chodników gdzie zimą występuje dużo soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *