Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Już wkrótce oficjalnie rozpocznie się sezon grzewczy. Wiązać się to będzie dla dużej ilości z nas z większymi kosztami jakie przyjdzie nam zapłacić za ogrzewanie. Czy istnieje jednak sposób na to aby oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Oczywiście, że tak! W tym artykule skupimy się na udzieleniu odpowiedzi na pytanie – jak obniżyć koszty ogrzewania?

Jak obniżyć koszty ogrzewania
Jak obniżyć koszty ogrzewania

Pierwszym krokiem powinno być zainstalowanie w mieszkaniu nowoczesnych kaloryferów. Jeżeli w twoim mieszkaniu zainstalowane są grzejniki żeliwne to musisz koniecznie pomyśleć nad ich wymianą. Starsze modele mają bowiem znacznie większa pojemność wodną i tym samym wymagają większej ilości ciepła do ogrzewania co podnosi całkowite koszta. Nowoczesne grzejniki takie jak te dostępne w sklepie – https://www.dudik.pl/ nie tylko charakteryzują się szybszym czasem nagrzewania ale pozwalają też lepiej kontrolować temperaturę. Dodatkowo ich efektywność wymiany cieplnej jest znacznie wyższa niż starszych modeli.

Kolejnym krokiem w drodze do oszczędności na ogrzewaniu powinno być dopasowanie temperatury grzejnika do typu pomieszczenia i tego jak często w nim przebywamy. Oczywiście w łazience powinna panować wyższa temperatura a w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy sypialnia – niższa. Przyjmuje się, że optymalna temperatura we wnętrzu to dwadzieścia stopni Celsjusza. Jeżeli masz zatem pokoje które są rzadziej użytkowane to zmniejsz w nich temperaturę o kilka stopni tak aby zaoszczędzić na kosztach grzewczych. Statystyki pokazują, że obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza może zredukować koszty nawet o pięć procent.

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu unikaj również zasłaniania grzejników czy też suszeniu na nich prania. Zasłonięcie grzejników znacząco redukuje ich efektywność. Postarajmy się też aby w pobliżu grzejników nie znajdował się meble. Minimalna odległość mebli od grzejników wynosić powinna około dziesięć centymetrów.

Pamiętaj również o regularnej kontroli urządzeń grzewczych i sprawdzaniu ich sprawności. Jeżeli wyczujesz, że temperatura w grzejniku jest nieregularna to może pora pomyśleć o jego odkamienieniu. Pozwoli to obniżyć koszty ogrzewania i przedłużyć żywotność urządzenia.

W  celu oszczędności możesz również zainstalować za grzejnikiem ekrany, których zadaniem będzie odbijanie ciepła i kierowanie ich na resztę pomieszczenia. Ich koszt nie jest zbyt wielki a pozwalają lepiej rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *