Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że jazda na rowerze to jedna z tych umiejętności, która prędzej czy później przyda się w naszym życiu. Dzięki jeździe na rowerze możemy bowiem nie tylko miło spędzać czas ale mamy też szansę na poprawę naszej kondycji i zyskujemy dużo lepszy sposób na pokonywanie miejskich korków. Warto zatem już w jak najwcześniejszym wieku nauczyć się jazdy na rowerze. Jak jednak podejść do tego tematu w przypadku dzieci? W tym artykule podpowiemy wam jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze.

jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Zacznijmy od tego iż najważniejszą kwestią podczas nauki naszej pociechy jazdy na rowerze jest jego bezpieczeństwo. W tym celu upewnijmy się, że rower dziecięcy, który wybraliśmy jest w pełni sprawny i wszystkie jego elementy funkcjonują tak jak powinny. Następnie miejmy na uwadze aby miejsce do nauki jazdy było stosunkowo płaskie i znajdowało się z daleka od ulicy czy też chodnika. Najlepiej aby nawierzchnią nie był asfalt gdyż upadek na tego typu powierzchnię jest bardzo bolesny. Ucząc dziecka jazdy musimy być też cały czas przy nim. Chodzi tutaj o asystowanie jak i dodanie otuchy malcowi na początkowych etapach nauki. Tak aby nabrał pewności siebie.

Jeżeli zastanawiacie się kiedy zacząć naukę jazdy to ogólna zasada mówi, iż im wcześniej tym lepiej. Już w przypadku dwuletniego dziecka można zainwestować w rowerek biegowy na którym rozpocznie ono podstawowy trening z utrzymania równowagi. W przypadku tego typu rowerków najlepiej aby posiadał on tylko dwa kółka. Będzie on co prawda trudniejszy do okiełznania przez malucha ale pozwoli szybciej nauczyć się utrzymywania równowagi.

Już w okolicach piątego roku nasza pociecha może spróbować jazdy na normalnym rowerze wyposażonym w pedały. W przypadku tego rodzaju rowerów istnieje już kilka podejść do samej nauki. Pierwsza oparta na wyciąganiu wniosków z popełnianych błędów i druga opierająca się na stopniowym wdrażaniu dziecka do jazdy.

Osobiście radzimy aby na początku do rowerka były domontowane boczne kółka. W ten sposób bez większych trudności malec nauczy się pedałowania i hamowania rowerem jak i samego skręcania. Gdy ten etap będzie już przez niego opanowany będzie można podnieść boczne kółka o kilka centymetrów do góry zwiększając poziom trudności.

Końcowym etapem będzie usunięcie całkowicie bocznych kółek i pozwolenie na ,,normalną” jazdę na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *