Jak działają kursy wymiany walut ?

Kursy wymiany walut informują o wartości Twojej waluty w obcej walucie. Potraktujcie to jako cenę, jaką trzeba zapłacić za zakup tej waluty. Na przykład w kwietniu 2020 r. 1 euro było równe 1,2335 dolara, a 1 dolar – 0,81 euro. Handlowcy walutowi decydują o kursie wymiany większości walut. Handlują walutami 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Od 2019 roku na tym rynku handluje się 6,6 bln USD dziennie.

Kluczowe wnioski kantor wymiany walut kraków

W niektórych krajach kursy wymiany stale się zmieniają, podczas gdy inne stosują stały kurs wymiany.
Perspektywy gospodarcze i społeczne kraju wpłyną na kurs wymiany walut w porównaniu z innymi krajami.

2 rodzaje kursów walut

Istnieją dwa rodzaje kursów wymiany: elastyczne i stałe. Elastyczne kursy walutowe stale się zmieniają, a stałe kursy rzadko się zmieniają.

Elastyczne

Większość kursów wymiany walut jest określana przez rynek walutowy lub forex. Takie kursy nazywane są elastycznymi kursami wymiany. Z tego powodu kursy wymiany zmieniają się z chwili na chwilę.

Ceny zmieniają się nieustannie w przypadku walut, których Amerykanie najczęściej używają. Należą do nich meksykańskie peso, dolary kanadyjskie, euro europejskie , funty brytyjskie i jeny japońskie. Kraje te stosują elastyczne kursy wymiany. Rząd i bank centralny nie interweniują aktywnie, aby utrzymać stały kurs wymiany . Ich polityka może wpływać na stopy w perspektywie długoterminowej, ale w większości krajów rząd może jedynie wpływać na kursy wymiany walut, a nie je regulować.

Stały

Inne waluty, takie jak rial saudyjski, rzadko się zmieniają. Dzieje się tak, ponieważ te kraje stosują stałe kursy wymiany, które zmieniają się tylko wtedy, gdy rząd tak mówi. Stawki te są zwykle powiązane z dolarem amerykańskim . Ich banki centralne mają wystarczająco dużo pieniędzy w swoich rezerwach walutowych, aby kontrolować, ile warta jest ich waluta.

Aby utrzymać stały kurs wymiany, bank centralny trzyma dolary amerykańskie. Jeśli wartość lokalnej waluty spada, bank sprzedaje swoje dolary za lokalną walutę. Zmniejsza to podaż na rynku, zwiększając wartość waluty. Zwiększa również podaż dolarów, obniżając ich wartość. Jeśli popyt na jego walutę rośnie, robi się odwrotnie.

W chińskich juanów kiedyś stała waluty. Teraz chiński rząd powoli przechodzi na elastyczny kurs walutowy. Oznacza to, że zmienia się rzadziej niż kurs elastyczny, ale częściej niż kurs stały. Na dzień 21 stycznia 2021 r. 1 dolar amerykański był wart około 6,4800 chińskiego juana. 4  Od lutego 2003 r. Dolar amerykański osłabił się w stosunku do juana. Jeden dolar amerykański można było wówczas wymienić za 8,28 juana. Dolar amerykański stracił na wartości, ponieważ może dziś kupić mniej juanów niż w 2003 r.

Dlaczego euro jest tak wyjątkowe

Większość kursów wymiany podaje się w kategoriach wartości dolara w obcej walucie. Euro jest inne. Podaje się ją w kategoriach wartości euro w dolarach . Rzadko kiedy jest odwrotnie. Tak więc, chociaż 1 dolar był wart 0,85 euro w październiku 2020 r., Można by usłyszeć tylko, że 1 euro było warte 1,1706 dolara.

Od kwietnia 2008 r. Euro znacznie się osłabiło. W tamtym czasie euro było najwyższe w historii na poziomie 1,60 USD. Od tego czasu przyszłość Unii Europejskiej i samego euro była wątpliwa po tym, jak Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej. Ponadto Europejski Bank Centralny (EBC) obniżał stopę procentową. To obniżone stawki bankowe dla każdego, kto pożycza pieniądze lub oszczędza w euro. To zmniejszyło wartość samej waluty.

EBC ogłosił swoją wersję luzowania ilościowego w marcu 2015 r. Spowodowało  to spadek wartości euro do 1,10 dolara. Euro osłabiło się również podczas greckiego kryzysu zadłużenia .

Trzy czynniki wpływające na kursy wymiany walut kraków

Stopy procentowe, podaż pieniądza i stabilność finansowa wpływają na kursy walut. Z powodu tych czynników popyt na walutę danego kraju zależy od tego, co dzieje się w tym kraju.

Po pierwsze, dużym czynnikiem jest stopa procentowa płacona przez bank centralny danego kraju. Wyższe oprocentowanie sprawia, że ​​waluta ta jest bardziej wartościowa. Inwestorzy wymieniają swoją walutę na lepiej płatną. Następnie zapisują go w banku tego kraju, aby otrzymać wyższe oprocentowanie.

Po drugie, to podaż pieniądza, którą tworzy bank centralny kraju. Jeśli rząd drukuje za dużo waluty, to jest jej za dużo, a za mało dóbr. Posiadacze waluty będą podbijać ceny towarów i usług. To tworzy inflację . Jeśli drukuje się zbyt dużo pieniędzy, powoduje to hiperinflację .

Niektórzy posiadacze gotówki będą inwestować za granicą, gdzie nie ma inflacji, ale stwierdzą, że nie ma tak dużego popytu na ich walutę, ponieważ jest jej tak dużo. Dlatego inflacja może obniżyć wartość waluty.

Po trzecie, wzrost gospodarczy i stabilność finansowa kraju wpływają na kursy wymiany walut. Jeśli kraj ma silną, rozwijającą się gospodarkę, to inwestorzy będą kupować jego towary i usługi. Aby to zrobić, będą potrzebować więcej jego waluty. Jeśli stabilność finansowa będzie źle wyglądać, będą mniej skłonni do inwestowania w tym kraju. Chcą mieć pewność, że otrzymają zwrot pieniędzy, jeśli będą posiadać obligacje rządowe w tej walucie.

Jak kursy walut wpływają na Ciebie

Jeśli podróżujesz za granicę do innego kraju, w którym obowiązuje inna waluta, musisz zaplanować wartości kursów wymiany. Kiedy dolar amerykański jest silny , możesz kupić więcej obcej waluty i cieszyć się tańszą podróżą. Jeśli dolar amerykański jest słaby , podróż będzie kosztować więcej, ponieważ nie możesz kupić tak dużo obcej waluty. Ponieważ kurs wymiany jest zmienny, może się okazać, że koszt podróży zmienił się od czasu rozpoczęcia jej planowania. To tylko jeden ze sposobów, kursów walut wpływają finansów osobistych .

Możesz wyszukiwać online, aby znaleźć kurs wymiany dolara amerykańskiego na obcą walutę na dany dzień. Google ma narzędzie, które może w tym pomóc. Pokazuje nawet wykres pokazujący, czy dolar umacnia się, czy osłabia. Jeśli się umacnia, możesz poczekać do tuż przed wyjazdem, aby kupić walutę. Jeśli dolar słabnie, możesz kupić obcą walutę teraz, zamiast czekać do podróży. Banki pobierają wyższy kurs wymiany, ale może to być tańsze niż to, co zapłacisz w przyszłości. Polecamy również zapoznać się z ofertą wymiany walut w kantorcentus.pl

Polskie prawo bywa zawiłe i często niezrozumiałe? Zawiłości prawne potrafią przytrafić o ból głowy niejednego przedsiębiorcę. Czy warto skorzystać z pomocy oferowanej przez tego typu portale? Poznaj opinie o firmie SIPP razem z nami, lub podziel się swoimi wrażeniami. Sipp opinie o serwisie SIPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *