Jak dobrać zabawkę dopasowaną do wieku dziecka?

Jak dobrać zabawkę dopasowaną do wieku dziecka?

Obecnie półki sklepowe niemal uginają się od różnego rodzaju zabawek. Czasy gdy dziecko miało co najwyżej jednego pluszowego misia już dawno są za nami. Teraz dzieci co krok rozpieszczane są nowymi, interesującymi zabawkami. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę z tego, że zabawka powinna być dobrana nie tylko pod względem gustu ale również wieku dziecka. Oprócz tego dobrze mieć na uwadze, że zabawki to nie tylko sposób na spędzenie miło czasu. Mogą one również pełnić ważną funkcję dydaktyczną i edukacyjną. Z tego też względu w tym poradniku postaramy się wam podpowiedzieć jak dobrać zabawkę dopasowaną do wieku dziecka.

Jak dobrać zabawkę dopasowaną do wieku dziecka
Jak dobrać zabawkę dopasowaną do wieku dziecka

Rozpoczniemy oczywiście od najmłodszych, czyli dzieciaczków do pierwszego miesiąca życia. W tym okresie rozwoju nasz malec posiada mocno ograniczony zakres widzenia zarówno osób jak i przedmiotów – najwyżej do 30 centymetrów od linii oczu. Oprócz tego tak małe dziecko nie rozpoznaje jeszcze kolorów i będzie się obawiać głośnych dźwięków. Co ciekawe – niskie tony będą jednak uspokajająco wpływać na naszą pociechę. W związku z tym odpowiednią zabawką dla takiego dziecka będzie karuzela lub też cichutko grająca maskotka.

W przypadku dzieci nieco starszych czyli takich do drugiego miesiąca życia sprawa wygląda już nieco inaczej. Dzieci w takim wieku poruszają kończynami ale w dalszym ciągu większość czasu spędzają leżąc na plecach. Dziecko takie rozpoznaje już kolory. Można zatem ten dwa fakty wykorzystać i dobrać zabawkę w postaci przyrządów gimnastycznych dla niemowlaków, które poprawią ich sprawność fizyczne. Chodzi o wszelkie zabawki zachęcające dziecko do łapania czy też wodzenia wzrokiem za poruszającymi się elementami.

Teraz omówmy jeszcze zabawki dla dzieci trzymiesięcznych. W tym okresie dziecko powoli rozumie już związki przyczynowo-skutkowe, można ten fakt wykorzystać i sprawić mu zabawkę w postaci grzechotki czy też lustereczka dla małych dzieci.

Jak zatem widać im starsze dziecko tym chętniej powinniśmy sięgać po zabawki edukacyjne. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym idealnym  przykładem takowej zabawki może być chociażby Globus edukacyjny clementoni, który możecie dostać na przykład tutaj – https://malectoys.pl/clementoni/313-clementoni-interaktywny-edu-globus-poznaj-%C5%9Bwiat-60444-8005125604449.html 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *