Jak dobrać odpowiedni grzejnik?

Jak dobrać odpowiedni grzejnik?

Wybór grzejnika może wydawać się kwestią dosyć prostą. Szukamy modelu który nam się podoba, dobieramy kolor i udajemy się do sklepu takiego jak – https://www.dudik.pl/. Nie jest jednak to do końca prawdą. Wybierając bowiem grzejnik trzeba mieć na uwadze jego parametry oraz to gdzie będzie on zainstalowany. W związku z tym w tym poradniku podpowiemy wam jak dobrać odpowiedni grzejnik do domu.

Jak dobrać odpowiedni grzejnik
Jak dobrać odpowiedni grzejnik

Zacznijmy zatem od tego, że aby określić moc grzejnika jakiej będziemy potrzebować trzeba dobrze wiedzieć gdzie ma się on znaleźć. Musimy zatem dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, znać jego przeznaczenie ( czy będzie to pokój, kuchnia a może łazienka ) oraz jak to pomieszczenie jest umiejscowione względem całego budynku.

Poniżej pokażemy wam ile Watt potrzebnych jest do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania w zależności od różnych zmiennych. I tak w przypadku łazienki oczekiwana temperatura jaka powinna panować to dwadzieścia cztery stopnie Celsjusza. W przypadku pomieszczenia gdzie brak jest okien i ścian zewnętrznych zapotrzebowanie cieplne powinno się zmieścić w przedziale od stu do stu dwudziestu Watów na metr kwadratowy. Jeżeli jednak w łazience znajduje się okno lub występuje jedna ze ścian zewnętrznych to zapotrzebowanie wzrośnie i będzie mieścić się w zakresie od 130 do 150 Watów.

Pomieszczenia takie jak pokój dzienny, kuchnia czy też przedpokój wymagają temperatury minimum dwudziestu stopni Celsjusza. I tutaj też trzeba wyszczególnić dwa przypadki. Pierwszy gdy w pomieszczaniu jest nie więcej niż jedno okno lub też jedna ściana zewnętrzna. Wtedy zapotrzebowanie cieplne wyniesie od 70 do 80 wat. Jeżeli jednak liczba okien lub ścian zewnętrznych jest większa to wartości te urosną do przedziału od 80 do 100 wat na metr kwadratowy.

Sprawdź jaką funkcję ma pełnić grzejnik

Istotne jest też jasne określenie funkcji grzejnika. Czy ma on służyć wyłącznie do ogrzewania? A może jego celem jest również dogrzewanie albo suszenie? Jeżeli ma pełnić na przykład również tą ostatnią funkcję to do oczekiwanej mocy należy doliczyć jeszcze zapas w okolicach 10 lub 15 procent.

Sama moc grzejnika jest w dużym stopniu uzależniona od źródła zasilania. A ujmując prościej od temperatury wody jaka przez grzejnik przepływa. Naturalnym jest zatem, że im większa będzie moc grzejnika przy określonych parametrach tym wyższą temperaturę będzie można uzyskać.

Ważne jest też podłączenie grzejnika. Jeżeli mówimy o budowie nowego domu lub też całkowitego remontu mamy możliwość dopasowani typu podłączenia do wybranego przez nas grzejnika. W przeciwnym przypadku musimy szukać takiego który będzie odpowiedni do obecnego sposobu montażu.

Jeżeli jednak dopiero planujemy montaż grzejników w nowym budynku to najlepszą lokalizacją do jego umieszczenia będą miejsca pod oknami oraz ściany zewnętrzne budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *