Jak dobrać moc grzejników do pomieszczenia?

Jak dobrać moc grzejników do pomieszczenia?

W sezonie grzewczym dobór odpowiedniego grzejnika jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na to czy w naszym mieszkaniu będziemy mogli cieszyć się z komfortowych temperatur. Nie zawsze jednak rozkład danego pomieszczenia czy też jego powierzchnia pozwalają nam dowolne ułożenie grzejników. Zbyt mały grzejnik może jednak być nie wystarczający do ogrzania danego pokoju. Z tego też względu w tym poradniku skupimy się na tym jak dobrać moc grzejników do pomieszczenia w jakim mają być zainstalowane.

Jak dobrać moc grzejników do pomieszczenia
Jak dobrać moc grzejników do pomieszczenia

Aby zatem dobrać odpowiedni grzejnik na pierwszym miejscu powinniśmy zastanowić się jak ocieplony jest nasz dom czy też mieszkanie. W przypadku starszego budownictwa, gdzie ściany są słabo ocieplone lub też w niektórych przypadkach nie ocieplone wcale, musimy się liczyć z instalacją grzejników o większej mocy. W przypadku budynków w nowym budownictwie moc grzejnika będzie mogła być już mniejsza. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku starego budownictwa ściany mają zazwyczaj większą wysokość niż w nowoczesnych konstrukcjach.

Kolejnym krokiem powinno być dokładne określenie wielkości pomieszczenia jakie ma być ogrzane. Duże znaczenie ma tutaj charakter danego pomieszczenia. I tak w przypadku łazienki zawsze musimy wziąć pod uwagę urządzenie o większej mocy. Wszystko przez fakt iż po kąpieli zależeć nam będzie na szybszym odprowadzeniu wilgoci oraz lepszym komforcie termalnym.

Z tego też względu w przypadku łazienki sugeruje się zakres mocy grzejnika w przedziałach od 90 do 130 Watów na metr kwadratowy. Grzejniki łazienkowe powinny zawsze zatem posiadać większą moc.

W przypadku innych pomieszczeń takich jak salon czy też kuchnia przyjmuje się, że optymalne wartości mocy grzejnika będą znajdować się w przedziale od 80 do stu watów na metr kwadratowy. Pozwoli nam to na bezproblemowe przebywanie w tych pomieszczeniach. Przebywanie bez konieczności zakładania dodatkowych warstw wierzchniej odzieży.

Trzeba mieć jeszcze na uwadze, że podczas snu lepiej aby temperatura w pomieszczeniu była nieco niższa. Z tego też względu w sypialni moc grzejnika powinna kształtować się nieco odmiennie. Zaleca się aby grzejnik do sypialni posiadał moc w przedziale pomiędzy 70 a 90 watów na metr kwadratowy. Takie wartości pozwolą cieszyć się komfortowym snem bez obawy o nadmierne wychłodzenie.

Mając na uwadze te dane należy każde pomieszczenie odpowiednie zmierzyć. Następnie mnożymy jego szerokość przez długość. W efekcie otrzymamy liczbę metrów kwadratowych powierzchni do ogrzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *